Ve Zlínském kraji bylo zahájeno očkování proti COVID-19 v zařízeních pro seniory, chystá se očkování lidí nad 80 let

14.01.2021 08:31

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ve Zlínském kraji bylo ve středu 13. ledna zahájeno očkování proti COVID-19 v pobytových zařízeních pro seniory. „V dopoledních hodinách proběhlo v Domově pro seniory Buchlovice, kam vyrazil mobilní tým lékařů z Uherskohradišťské nemocnice, odpoledne se očkování uskutečnilo v Alzheimercentru Zlín, kde klienty očkoval mobilní tým složený z praktických lékařů. Podle posledních údajů projevilo ve Zlínském kraji o očkování zájem přibližně 85 % klientů zařízení pro seniory a zhruba polovina personálu,“ informovala Adéla Čuříková z oddělení komunikace a vztahů s veřejností.

„Tato čísla však neustále rostou a věřím, že porostou i nadále, podobně jako tomu bylo v případě zdravotníků. Další očkování v seniorcentrech a pobytových zařízeních pro seniory bude probíhat podle toho, jak nám tato zařízení postupně nahlašovala své seznamy zájemců o očkování a podle množství vakcíny,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Očkování v Alzheimercentru Zlín včera mimo jiné absolvovala pečovatelka Jana Janotková. „Prvotní pocity po očkování jsou super, není se čeho bát. Očkovat jsem se nechala proto, že člověk by měl být zodpovědný sám k sobě i vůči ostatním. Jelikož mám hodně velkou rodinu, rozhodla jsem se chránit sebe i své blízké. Myslím, že jinak se koronaviru asi nezbavíme,“ prozradila pečovatelka.

V dalších dnech se tak očkování uskuteční například v Domově pro seniory Nezdenice, v Domově pro seniory Uherské Hradiště nebo v Domově pro seniory Uherský Ostroh. V tuto chvíli má Zlínský kraj pro očkování v zařízeních pro seniory k dispozici zhruba 100 lahviček vakcíny, tedy 500 až 600 dávek. Další zásilka vakcín do Zlínského kraje by měla dorazit v příštím týdnu.
Od pátku 15. ledna se budou moci k očkování přihlašovat zájemci z řad seniorů ve věku nad 80 let. V první fázi je důležité registrovat se do systému prostřednictvím on-line formuláře. Registrace a rezervace termínu bude probíhat přes centrální rezervační systém, který zajišťuje Ministerstvo zdravotnictví. Systém podle zadaných údajů, což je například rodné číslo, zdravotní stav, určí prioritu a přidělí zájemci termín očkování.
„Občanům nad 80 let, kteří zkušenosti s internetem nemají, mohou s registrací pomoci rodinní příslušníci, případně pracovníci na bezplatné lince 1221. Ale věřím, že příbuzní rádi pomohou svým blízkým s registrací. Všichni přece chceme ochránit své příbuzné, kteří spadají do té nejrizikovější kategorie. O průběhu očkování jsme také informovali starosty obcí s rozšířenou působností. Připravujeme kraj na očkování, ladíme ještě některé informace z vakcinační strategie. Jakmile budeme mít všechna data k dispozici, poskytneme je veřejnosti tak, aby všichni zájemci o očkování věděli, jak mají postupovat,“ sdělil hejtman Radim Holiš.

Vakcinační strategie je aktuálně ve fázi připomínkování ze strany krajů. Zlínský kraj navrhl mimo jiné úpravu metodického pokynu očkovací strategie tak, aby do kategorie 1.A z kategorie 1.B byli předřazeni zaměstnanci dětských domovů a ústavních zařízení.
„Považuji za důležité vakcinací přednostně chránit pracovníky dětských domovů a zařízení ústavní a ochranné výchovy, v nichž je režim 24 hodinové péče obdobný jako v domovech pro seniory, v pobytových sociálních službách a podobně,“ zadůraznila radní Zlínského kraje Zuzana Fišerová, zodpovědná za oblast školství.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj