Ve Zlínském kraji byl potvrzen výskyt britské mutace koronaviru

11.02.2021 14:19

ZLÍNSKÝ KRAJ – Přítomnost takzvané britské mutace koronaviru, která je podle odborníků výrazně nakažlivější než původní koronavirus, byla ve Zlínském kraji potvrzena k 10. únoru v 58 případech. Informoval o tom hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
„Bylo jen otázkou času, kdy se britská mutace koronaviru objeví i v našem kraji. Šíření mutace nelze zastavit, ale můžeme ho zpomalit dodržováním jednoduchých hygienických pravidel, tedy častým mytím a dezinfekcí rukou, nošením roušek nebo respirátorů a udržováním rozestupů. Zamezit šíření viru pomáhá také antigenní testování, které odhalí i bezpříznakové přenašeče koronaviru. Znovu prosím občany našeho kraje, aby využili možnosti testování, které je stále zdarma,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
„Zájemci o antigenní testování mají nárok na jeden test za tři dny. Antigenní testování ve Zlínském kraji provádí řada odběrových míst, na která navazuje sekundární síť smluvních poskytovatelů zdravotních služeb (praktičtí lékaři, ambulantní specialisté, lázně apod.). Více informací zájemci najdou na webových stránkách Zlínského kraje v sekci Informace ke koronaviru,“ upřesnila Adéla Čuříková z oddělení komunikace a vztahů s veřejností.
Nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie COVID-19, je vakcinace. Zlínský kraj dosud obdržel 22 230 dávek Comirnaty a 1 800 dávek vakcíny Moderna, ze kterých bylo vyočkováno celkem 17 843 dávek. Druhou dávku očkování dostalo zatím 4 941 osob.
„Harmonogram očkování musíme přizpůsobovat dodávce vakcín, kterých je zatím nedostatek. Do konce března budeme očkovat fázi I. A, do které patří zdravotničtí pracovníci, klienti a zaměstnanci sociálních služeb a senioři ve věku 80 a více let. Pak teprve budeme moci očkovat další skupiny obyvatel. S očkováním pomohou také praktičtí lékaři, kteří by mohli začít očkovat v týdnu od 15. února. Aktuálně evidujeme zájem 255 praktických lékařů, kteří si dělají seznamy zájemců o očkování,“ informoval Jiří Lučan, krajský koordinátor pro očkování proti COVID-19.
Praktičtí lékaři budou ve svých ambulancích očkovat seniory ve věku 80 a více let, kteří se jim nahlásili a neprovedli registraci do centrálního rezervačního systému. Zaregistrovaní senioři nad 80 let se k očkování dostanou dříve a budou se očkovat v očkovacích místech, která si vybrali při registraci. Ve Zlínském kraji se do centrálního registračního systému přihlásilo k očkování 10 021 seniorů, z nichž zatím 3 557 obdrželo termín očkování.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj