Ve Zlíně rozkvete Albion

21.10.2022 08:12

ZLÍN - Městské divadlo Zlín uvede 22. října ve Velkém sále MDZ českou premiéru hry Mike Bartletta - Albion. Divadlo tak pokračuje v jedné ze svých výrazných dramaturgických linií, v rámci níž se zaměřuje na uvádění nových textů, překladů, či adaptací. Dříve v rámci této linie v české premiéře uvedlo např. Moskyty (Lucy Kirkwoodová, režie: Petr Štindl), Glorii (Branden Jacobs-Jenkins, režie: Patrik Lančarič), Mary Page Marlowe (Tracy Letts, režie: Janusz Klimsza) a další.
„Silný příběh a tematická mnohovrstevnatost. To je to, co mě na Albionu přitahuje. Albion je jednou z těch her, která na půdorysu rodinného dramatu vypovídá o stavu současného světa,” řekla dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová.
Albion vypráví příběh Audrey Waltersové, majitelky lukrativního londýnského obchodu, která se rozhodne opustit velkoměstský život úspěšné podnikatelky a přestěhovat se do domu svého dětství, na venkov. Splnit si sen a vrátit zahradě, která k domu náleží a jež byla svého času velmi slavná, původní podobu. Zachovat tak kus historie pro nás, pro všechny, bez ohledu na své nejbližší, na život vesnice. Z nostalgie po starých dobrých časech se pouští do svého životního projektu. Aby bylo vše jako dřív. Protože tehdy byl podle ní svět ještě v pořádku. Tehdy to mělo hodnotu.
"A není to jen příběh Audrey a její rodiny, ale i příběh jedné impozantní zahrady, která pod rukama hlavní hrdinky kvete a ožívá. Která zaplňuje prostor barvami a vůní. Zahrada, s příznačným názvem Albion, jakoby žila vlastním životem. Scénografovi Pavlu Borákovi se na zlínské jeviště podařilo přinést tento život, tento druh krásy, ve všech jeho podobách a kvalitách. Atmosféru inscenace výborně dotváří kostýmy Markéty Sládečkové,” sdělila Hana Vondrášková, mluvčí divadla.
Silný příběh většinou předpokládá i kvalitní herecké výkony: v hlavní roli Audrey se představí Eva Daňková. V ostatních rolích se diváci mohou těšit například na Martu Bačíkovou, Gustava Řezníčka, Markétu Holcmanovou a další. Poprvé se na zlínském jevišti představí hostující herečka, čerstvá absolventka pražské DAMU Anna Randárová, po boku svého otce Luďka Randára.
Mike Bartlett je současný britský dramatik a scenárista, držitel mnoha nejprestižnějších ocenění. Je považován za stále stoupající hvězdu britského divadla. Jeho hru Albion uvedlo londýnské AlmediaTheatre (2017).

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městské divadlo Zlín