Ve Valašských Kloboukách uctí památku politických vězňů

17.06.2021 07:41

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Osudy politických vězňů si chtějí znovu připomenout účastníci každoročního setkání ve Valašských Kloboukách. „Rodinní příslušníci, hosté i veřejnost uctí jejich oběti v pátek 18. června. Shromáždění začne v 15 hodin v kulturním domě Klobučan a pokračovat bude pietním aktem u památníku na Masarykově náměstí,“ sdělila tisková mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.

„Kruté osudy politických vězňů, mučení v komunistických lágrech ani popravy ve zmanipulovaných procesech nesmí být zapomenuty. Nebyla to jen doktorka Milada Horáková, jejíž případ měl zastrašit a demonstrovat odhodlání režimu zlikvidovat všechny odpůrce. V našem okolí bylo krutě potrestáno dvanáct členů odbojové skupiny Světlana a ve věznicích podstupovaly příkoří další zástupy muklů. Režim tvrdě stíhal celé jejich rodiny, ať už ztrátou zaměstnání, nemožností studia nebo společenskou degradací. Silné emoce a vzpomínky na drastické zacházení si tak v sobě nesou potomci vězněných dodnes. Společně si chceme tyto události připomenout a uctít památku obětí,“ uvedla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.

V úvodu setkání je pro účastníky připravený hudební program, na který naváží projevy a zdravice hostů. Následně se přítomní přesunou na Masarykovo náměstí, kde položí věnce a květiny k památníku Obětem násilí 1948–1989. Shromáždění se uskuteční za dodržení platných protiepidemických nařízení.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Valašské Klobouky