Ve Spytihněvi a Kudlovicích se v důsledku deště zřítily části rodinných domů

17.05.2023 13:07

SPYTIHNĚV/KUDLOVICE -  Momentálně složitý zásah provádějí hasiči v obci Spytihněv na Zlínsku, kde se zřítila část dvoupatrového neobydleného domu. Nikdo nebyl zraněn.
„Silný a dlouhotrvající déšť promočil střešní krytinu a voda se dostala do horního patra domu. Nyní hrozí zřícení čelní stěny objektu na hlavní komunikaci a boční stěny, nacházející se v těsné blízkosti místní základní školy. Žáci tak byli evakuováni do náhradní budovy, kde budou mít dnešní vyučování,“ uvedla Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje. Na místo bylo povoláno již šest jednotek hasičů a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Dále byl vyslán řídící důstojník územního odboru, který si převzal velení. Povolán byl i statik.
„Poškozený objekt byl odpojen od elektřiny a od přívodu plynu. Místo prohledali kynologové, kteří vyloučili přítomnost osob pod sutinami. Hasiči na místě provádějí odklízecí práce. Velitel zásahu si na pomoc povolal i kolegy se speciální technikou ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín,“ řekla mluvčí hasičů.
Obdobnou situaci jako v obci Spytihněv řeší hasiči i na Uherskohradišťsku v obci Kudlovice, kde se částečně zřítil roh domu. Hasiči na místě rozebírají konstrukci objektu a provádí provizorní stabilizaci rohu domu. Také zde se událost obešla bez zranění.
Předpověď meteorologů se vyplnila a neustávající déšť zvedá hladiny řek a páchá na mnoha místech Zlínského kraje škody. Profesionální a dobrovolní hasiči se tak od půlnoci nezastavili a stále vyjíždějí k dalším hlášeným událostem, způsobených právě vydatným deštěm.
„Od půlnoci nejvíce výjezdů evidujeme na Zlínsku, kde hasiči zasahovali u 15 událostí. Na Kroměřížsku vyjeli šestkrát, na Uherskohradišťsku 11krát a nejméně událostí je prozatím na Vsetínsku, kde hasiči odstraňovali na dvou místech popadané stromy a ve dvou případech odčerpávali vodu,“ dodala Lucie Javoříková.
Činnosti hasičů převážně směřovaly a směřují k čerpání vody ze zatopených objektů, čištění kanalizačních vpustí na silnicích a k odstraňování popadaných stromů na komunikace.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: HZS Zlínského kraje