Valmez centrem odborníků na mozkovou příhodu

21.11.2023 10:13

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Od poloviny listopadu zachraňuje životy na Valašsku speciálně upravená sanitka, tzv. mobilní iktová jednotka. „Unikátní projekt se do Valašského Meziříčí podařilo dostat díky místnímu rodákovi a lékaři Radimu Líčeníkovi, podpoře Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, Krajské nemocnice T. Bati Zlín, vedení kraje a města. Valašskomeziříčská radnice pak v pondělí 20. listopadu hostila mezinárodní konferenci odborníků na uvedenou problematiku,“ uvedl Jakub Mikuš, tiskový mluvčí meziříčské radnice.
Zapojení Valašska do studie Saarské univerzity v německém Homburgu je pro místní region nedocenitelné. „Ve speciálně vybavené sanitce, jejíž součástí je počítačová tomografie – CT a další nezbytné vybavení, dokážeme pacienta s mozkovou mrtvicí a dalšími urgentními neurologickými stavy nejen vyšetřit, ale okamžitě zahájit také nezbytnou léčbu. I když podobně vybavené sanitky jezdí například v Berlíně, Oslu, Paříži, Melbourne nebo Texasu, v České republice se jedná o ojedinělý projekt. Výjimečný je i tím, že probíhá v hornatém terénu údolí Rožnovské a Vsetínské Bečvy se základnou na valašskomeziříčské výjezdové stanici Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje,“ vysvětlil specialista na uvedenou problematiku Radim Líčeník, jenž se zasloužil o spuštění projektu v ČR a nyní s kolegy zajišťuje provoz mobilní iktové jednotky. To by se nepodařilo bez podpory Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, Krajské nemocnice Tomáše Bati Zlín, vedení Zlínského kraje a města Valašské Meziříčí.
Právě valašskomeziříčská radnice se v pondělí 20. listopadu stala centrem odborníků na akutní mozkovou příhodu a její léčbu. „Prostřednictvím online konference jsme se spojili nejen s profesorem Klausem Fassbenderem, který je otcem projektu mobilních iktových jednotek, ale také s dalšími odborníky. Vyměnili jsme si dosavadní zkušenosti a diskutovali o našem projektu na Valašsku,“ navázal Radim Líčeník.
V průběhu konference poděkoval všem, kteří se do projektu zapojili, také starosta Robert Stržínek. „Když mne pan doktor Líčeník v červnu oslovil se záměrem dovézt k nám do Valašského Meziříčí unikátní sanitku a zachraňovat životy, okamžitě jsem nabídl veškerou možnou pomoc. Osobně jsem pomáhal s vyřízením homologace v Praze a za město jsme mimo jiné zajistili ubytování německých a dalších odborníků či technickou podporu a zázemí pro konferenci,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek. Zároveň předal Cenu starosty města Valašské Meziříčí za rok 2023 již zmíněnému profesoru Klausi Fassbenderovi a britské paramedičce Brittany Wells, která se podílí na zajištění provozu sanitky v ČR. „Realizace klinické studie mobilní iktové jednotky je nejen pro náš region, ale pro celou Českou republiku nesmírně přínosná. Bylo mi ctí poděkovat profesoru Fassbenderovi a paní Wells jménem vedení města za mimořádný přínos o rozvoj zdravotní péče na valašskomeziříčsku. Velké díky ale samozřejmě patří všem, kteří se do této studie zapojili a pomáhají zachraňovat životy na celém Valašsku,“ připojil starosta Robert Stržínek
Podrobnější informace o speciální sanitce i studii najdete na webu www.zzszk.cz.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Valašské Meziříčí