Valašské záření bude opět na dřeň

10.09.2021 07:08

VSETÍN - Vsetínská nemocnice se i v letošním roce rozhodla zapojit do pomoci nemocným s poruchou krvetvorby v rámci Valašského záření. Zápis do registru dárců kostní dřeně proběhne dnes od 13.00 do 17.00 hodin. Malý vzorek krve budou odebírat naši zdravotníci přímo na Valašském záření před Masarykovou veřejnou knihovnou na Dolním náměstí.

„Do registru se mohou zapsat lidé ve věku od 18 do 35 let, jejichž zdravotní stav je dobrý, netrpěli v minulosti žádným závažným onemocněním. Je to jednoduché. Vyplnění dotazníku, odběr malého vzorku krve a ochota pomoci při záchraně života a zdraví těžce nemocných pacientů,“ připomněla primářka hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice Jana Pelková. 

Pro pacienta trpícího poruchou krvetvorných buněk není často jiná možnost záchrany než právě darování kostní dřeně. „Ve čtvrtině případů mohou pomoci darovat příbuzní, většina pacientů je však odkázána na dobrovolné dárce,“ upozorňuje Český národní registr dárců kostní dřeně, se kterým Vsetínská nemocnice v minulosti spolupracovala již na řadě náborových akcí.

Pro každého čtvrtého nemocného se stále hledá potenciální dárce. Zájemce by neměl trvale užívat léky (nepočítá se antikoncepce a léky na sezónní alergie), tělesná hmotnost by měla být vyšší než 50 kg. Do registru mohou vstoupit ženy s lehkou formou chudokrevnosti, lidé po vyléčení infekční mononukleózy, žloutenky typu A, pokud onemocnění nezanechalo následky. Dárci se naopak nemohou stát lidé s krvácivými chorobami a onemocněním krve, cukrovkou závislou na užívání inzulinu či léků, po prodělané léčbě nádorového onemocnění či chorobami štítné žlázy, vyžadujícími léčbu. 

Při vstupu do registru se určují genetické znaky, jejichž výsledky jsou pak vloženy do databáze, je to první krok k dárcovství. 
„Pokud budete vyhodnocen jako potenciální dárce, budete pozván na další odběr a provedeme podrobnější krevní testy, které určí míru shody s pacientem, absolvujte pohovor s lékařem či jiným odborným pracovníkem registru, který Vás informuje o dalším postupu,“ sděluje registr. 

Nábor do registru kostní dřeně se uskutečnil na Valašském záření poprvé v roce 2017, kdy se zapsala více než stovka lidí.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Vsetínská nemocnice