Valašské muzeum v přírodě přilákalo více jak 270 tisíc návštěvníků

06.01.2022 08:00

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Počet návštěvníků, kteří v roce 2021 zavítali do Valašského muzea v přírodě, překonal návštěvnost roku předchozího. „Celkem muzeum navštívilo 276 391 osob.  Ve srovnání s rokem předchozím to znamená nárůst o 48 606 návštěvníků.  Od začátku roku bylo až do 3. května muzeum uzavřeno kvůli pandemickým opatřením. Otevřeno tak bylo jen 206 dnů, což je ve srovnánís rokem 2020 ještě o 20 dnů méně,“ uvedla mluvčí muzea Pavlína Polášková.
„I přes protiepidemická opatření, která jsme byli nuceni zavést, jsme ve všech měsících zaznamenali zvýšený zájem o prohlídku muzea. O letních prázdninách jsme měli rekordní návštěvnost, která předčila dokonce i statistiky z roku 2020 a také 2019. Jsem rád, že letní sezónu jsme mohli uskutečnit podle našich plánů a dopřát návštěvníkům oblíbené pořady. Programovou nabídku jsme vloni zahájili teprve pořadem Svatojánský večer. Novinkou sezóny 2021 byl bonus pro návštěvníky v podobě volného vstupu do muzea první čtvrtek v měsíci od května do září. Do muzea se tak návštěvníci mohli vydat spolu s jinými příležitostmi zdarma celkem devětkrát,“ zhodnotil Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.
„Již dva roky zaznamenáváme zvýšený zájem o návštěvu muzea ve všedních dnech, které jsme proto opět obohatili o cyklus zajímavých letních aktivit. Procházku Valašskou dědinou jsme návštěvníkům zpestřili zajímavou prohlídkou a na děti čekalo prázdninové hraní, vyprávění valašských bájí a pověstí či příběhová hra v Dřevěném městečku. Ve výstavních prostorách Sušáku byly také nově instalovány výstavy: Jiří Langer a Rožnovské slavnosti 2019 očima fotoklubu R9,“ dodal Ondruš.
Do nového roku vstupuje Valašské muzeum v přírodě s přáním zrealizovat vše naplánované. Návštěvnici se mohou těšit na volné první muzejní čtvrtky v měsících od května do září. Současně nedochází k navýšení cen vstupného. Drobných korekcí doznalo jen mimosezónní vstupné.
„Po čtyřech letech oživí programovou nabídku pořady Hejův nožík a Myslivosti zdar! S dvouletou periodou proběhne Ondrášova valaška, Sklářský den a setkání dechových kapel. Do nabídky jsou zařazeny i Portášské chodníčky nebo Ozvěny Valašského Slavína – Ladislav Nezdařil i nová výstava o bílém vyšívání na Valašsku s názvem Pěkné kvítí z bílých nití,“ uzavřela Pavlína Polášková.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace