Valašské Meziříčí zná podobu nové tržnice a nábřeží

06.07.2021 07:51

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Světově oceňovaný ateliér brněnských architektů Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa pracoval v uplynulých měsících společně s valašskomeziříčskou radnicí na architektonické studii Tržnice Valmez.
Revitalizace prostoru městské tržnice pod mostem silničního průtahu Valašským Meziříčí, přilehlého okolí a nábřeží Rožnovské Bečvy trápí vedení města dlouhodobě. „Proto jsme se rozhodli oslovit úspěšný brněnský ateliér, v jehož čele stojí Ondřej Chybík a Michal Krištof, aby připravili architektonickou studii využití tohoto prostoru. Na výsledné podobě, kterou jsme ve čtvrtek 24. června představili zastupitelům, intenzivně spolupracoval také projektový tým radnice a poradní tým renomovaných architektů s vazbou na Valašské Meziříčí. Naším cílem bylo, aby výsledek co nejvíce odpovídal potřebám našeho města,“ uvedla místostarostka Yvona Wojaczková.
Studie řeší prostor městských pozemků mezi oběma břehy Rožnovské Bečvy ohraničený ulicemi Nábřeží, Mostní, Zašovská, Na Tržnici a Vrbenská. „Urbanistický koncept vychází především z historické podoby města. Struktura objektů je navr­žena jako doplnění chybějících částí zástavby. Výška domů respek­tuje kontext a je akcentována vždy na nárožích. Cílem návrhu je kompaktní a současné město, které podporuje život v centru, včetně bydlení,“ shodují se autoři studie.
Vedle tržnice tak v lokalitě například navrhují umístit polyfunkční blok Vrbenská tvořený trojicí bytových domů s 20 byty, hotelem a kancelářským objektem, městský dům s kreativní nabídkou společenského a kulturního zázemí či parkovací dům s 53 místy. „Studie je rozdělena do tří etap, které lze realizovat samostatně. Aktuálně nejdůležitější je pro nás první etapa, která se zabývá nejen podobou samotné tržnice, ale také úpravou obou břehů Rožnovské Bečvy a vytvořením odpočinkové zóny u řeky,“ vysvětlila místostarostka Yvona Wojaczková.
„Nyní máme k dispozici plnohodnotné řešení tohoto cenného prostoru v centru města a postupně tak můžeme přistoupit k realizaci navržených změn. Je to další z kroků, jak zatraktivnit centrum Valašského Meziříčí nejen pro návštěvníky, ale zejména pro naše občany,“ dodala místostarostka.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Valašské Meziříčí