Valašské Klobouky slavnostně představily Dům na rohu

14.04.2022 07:02

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Dům na rohu zažil v úterý 12. dubna svou premiéru. Kompletně zrekonstruovaný objekt dřívějšího brownfieldu se při slavnostním otevření představil veřejnosti a odstartoval tak úplně novou etapu své existence, nyní už coby atraktivní podnikatelské centrum. „Ve čtyřech podlažích nabízí komerční plochy, kanceláře či prostor ke krátkodobým pronájmům, na pobytové střeše pak i relaxační zónu. Svá nová sídla už si začali zabydlovat první nájemci,“ informovala Lenka Zvonková, tisková mluvčí kloboucké radnice.

„Slavnostní otevření Domu na rohu je pro naše město významným okamžikem, protože uvádíme do života novou architektonickou dominantu Valašských Klobouk a současně další prostor, který bude sloužit pro podporu podnikání. Jsem velmi vděčná za to, že se nám podařilo vdechnout Domu na rohu tento ambiciózní náboj, který z něj vytvořil nadčasovou stavbu s atraktivním zázemím pro podnikatelské i jiné aktivity,“ uvedla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky. Okamžiku symbolického přestřižení pásky byli přítomní zástupci všech partnerů projektu, zastupitelé města a další hosté. Odpoledne mohla do Domu na rohu poprvé zavítat i široká veřejnost.

„Projekt jsme zrealizovali díky dotaci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR z programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů. Celkové náklady této investiční akce přesáhly 27 milionů korun, z nichž dotace činila přes 21 milionů,“ přiblížila Eliška Olšáková a dodala, že na odkup zchátralého objektu město vynaložilo 6,3 milionu korun.

„Dům na rohu bude fungovat v režimu podnikatelského inkubátoru, takže zasídlené firmy budou muset splňovat určitou odvětvovou klasifikaci činností dle CZ NACE. Celý objekt by se měl profilovat jako zázemí pro inovační podnikání a firmy, jelikož v rámci této specializace jsme byli zařazeni mezi strategické projekty v rámci Regionální inovační strategie Zlínského kraje a čerpali jsme podporu z asistenčního voucheru. Podle aktuální skladby zájemců se dá usuzovat, že zde vznikne centrum řemesel, služeb a také kreativního průmyslu,“ představil Petr Kozel, jednatel Valašskoklobouckého podnikatelského centra, které bude mít Dům na rohu ve správě.

Kompletní rekonstrukce začala v roce 2020 demolicí části střešní konstrukce a krovů, některých vnitřních příček a dále všech dveří, okenních výplní a dalších součástí stavby, které byly v havarijním stavu. Následně se přikročilo k posílení základů, celkové hydroizolaci a chemické injektáži proti pronikání vlhkosti. Bylo provedeno zateplení a fasáda. V interiéru vyrostlo nové schodiště i výtahová šachta a mezi 3. a 4. podlažím byl staticky posílen strop. Dům byl napojen na veškeré inženýrské sítě a dostal novou elektroinstalaci a zdravotechniku.

Na jednotlivých patrech pak vznikly kuchyňky a sociální zařízení včetně sprch. Navázaly nové podlahy, okenní a dveřní výplně iprosklené dělicí příčky. V horním podlaží a také na terase byla položena dubová podlaha. Na pobytové střeše, která je přístupná po venkovním schodišti, si budou moci nájemci kromě vyhlídky užívat také odpočinku vrelaxační zóně. V technickém zázemí nechybí kolárna a směrem do dvora malé pobytové atrium.

V přízemí Domu na rohu jsou nyní plochy k dlouhodobému pronájmu a druhé a třetí podlaží nabízí celkem šestnáct kanceláří. Čtvrté podlaží disponuje prostorem a vybavením ke krátkodobým pronájmům, například na školení, semináře, přednášky či akce. Tento prostor by měl být v provozu pro širokou podnikatelskou veřejnost od 1.června.

„Poděkování za zdárnou realizaci patří nejen Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, ale také Zlínskému kraji, který nám poskytl dotaci na architektonickou studii z asistenčního voucheru. Děkujeme také všem zapojeným subjektům a dodavatelům, zejména firmě Drga stavební společnost, architektonickému studiu Jan Hanousek Architekti, firmě Accon, agentuře CzechInvest a dalším odborníkům, partnerům a spolupracujícím,“ vyjádřila Eliška Olšáková jménem investora.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Valašské Klobouky