V sídle kraje byli oceněni autoři nejlepších studentských prací zaměřených na využití blockchainu

16.01.2022 09:45

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zbrusu nový předmět zaměřený na technologii blockchain a decentralizované aplikace je možno od letošního akademického ročníku studovat na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Fakultě aplikované informatiky. „Tuto možnost využilo 15 vysokoškoláků, kteří v rámci zimního semestru vytvořili své práce na téma Janečkova metoda volebního systému aplikovaná na blockchain a Bezpečnostní audity SMART contractu. Autoři čtyř nejlepších prací – David Bilnica, Jan Bureš, Filip Gronich a Jan Smrža – byli ve čtvrtek 13. ledna oceněni v sídle Zlínského kraje,“ uvedla SWoňa Ličková, krajská tisková mluvčí.
„Mám velkou radost z toho, že se na základě iniciativy vzešlé od nás ze Zlínského kraje podařilo na zlínské univerzitě otevřít a rozjet předmět věnovaný blockchainu. Jsme v tomto průkopníky, předbíháme dobu a lze bez přehánění říci, že i díky zapojení řady předních představitelů blockchainové komunity do výuky se tento předmět na zlínské univerzitě vyučuje na světové úrovni. Pořád však jde pouze o první vlaštovku, rádi bychom ve spolupráci s Fakultou aplikované informatiky otevřeli více předmětů, případně i celých oborů, v nových odvětvích,“ sdělil předseda výboru zastupitelstva pro rozvoj podnikatelských aktivit Tomáš Janča, který oceněným studentům jménem Zlínského kraje osobně pogratuloval a popřál jim hodně dalších úspěchů do budoucna.
Práce studentů hodnotili odborníci ze společnosti Ackee Blockchain. „Už nějakou dobu se zajímám o investice do kryptoměn, ale technologie, na nichž stojí, šla mimo mě. Byl jsem mile překvapen, když na Fakultě aplikované informatiky UTB vypsali volitelný předmět na toto téma zaměřený, který mi důkladně rozšířil obzory a napověděl, že v blockchainu jde o mnohem více. Zkušenosti hodlám zúročit v praxi a technologii blockchain se chci dál naplno věnovat,“ řekl Jan Smrža, autor nejlépe hodnocené práce.
„První semestr nového předmětu zaměřeného na blockchain máme pomalu za sebou a můžeme jej hodnotit jako úspěšný, a to jak podle ohlasu studentů, tak podle kvality prací, které vytvořili. Určitě tedy budeme chtít v jeho výuce i nadále pokračovat,“ uvedl za Fakultu aplikované informatiky Jiří Vojtěšek, proděkan pro studium.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj