Uznání Lidová stavba Zlínského kraje letos získala venkovská usedlost v Karolince-Raťkově

09.11.2021 13:42

ZLÍNSKÝ KRAJ – Venkovská usedlost v Karolince-Raťkově (Rodový shluk Orságů – Chalupy Pod šenkem č. p. 285) byla vyhlášena Lidovou stavbou Zlínského kraje pro rok 2021. Toto ocenění dnes v prostorách krajského úřadu společně s finanční odměnou 50 tisíc korun převzala od radní Zlínského kraje pro kulturu Zuzany Fišerové majitelka vítězné stavby Petra Kňourková.

 „Jsem velmi ráda, že máme možnost veřejně poděkovat všem, kdo se neváhají pustit do nelehké obnovy staveb lidové architektury. Když se zamyslíme nad tím, co všechno vlastníci těchto objektů musejí pro jejich zdařilou obnovu vykonat, kolik času, peněz a energie do ní musejí vložit, tak si všichni zaslouží naše velké uznání,“ uvedla radní Zuzana Fišerová.

Oceněná stavba v Karolince-Raťkově je kulturní památkou. Jde o mimořádně hodnotný soubor lidové architektury z 1. poloviny 19. století. Její postupná obnova byla realizována už od roku 2015. V průběhu let byl obnoven nejen obytný dům, ale i výminek s komorou a ovčínem. Usedlost tak díky tomu může nyní sloužit k trvalému i příležitostnému bydlení.

„Kromě vítězné stavby byly letos na ocenění nominovány další čtyři objekty – venkovský dům č. p. 4 v Návojné, Hasoňova chalupa č. p. 102 v Šumicích, třípatrový vodní válcový mlýn č. p. 81 v Šumicích a vinohradnická stavba ve vesnické památkové rezervaci Veletiny – Stará Hora,“ doplnila krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.

Všechny nominované stavby si letos v červnu prohlédla odborná sedmičlenná komise. „Rozhodování o celkovém vítězi bylo velmi těžké a musím říct, že pro mě osobně jsou letošním vítězem všechny přihlášené stavby a jejich majitelé. Smyslem obnovy památek lidového stavitelství totiž není jen dostat je do dobré stavební kondice, ale zejména vrátit do nich život. A to se ve všech případech podařilo,“ uzavřela radní Zuzana Fišerová, předsedkyně komise.

Uznání Lidová stavba roku Zlínský kraj uděluje již od roku 2008, pouze v loňském roce se vyhlášení neuskutečnilo kvůli pandemii Covid-19. Cílem tohoto projektu je podpořit vlastníky ochotné přičinit se o záchranu a využití památek lidového stavitelství, které mohou sloužit jako příklad vlastníkům obdobných staveb.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj