Úspěšná Daňová Kobra opět úřadovala

14.08.2020 08:35

POLICIE ZLÍNSKÉHO KRAJE - Krajští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality ze Zlína vyšetřují rozsáhlý případ daňových karuselových podvodů v rámci zlínské Daňové Kobry. Stíhají 16 fyzických a jednu právnickou osobu.
„Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě a hrozí jim v závislosti na rozsahu páchané trestné činnosti některým deset nebo až dvanáct let odnětí svobody,“ sdělila krajská tisková mluvčí Lenka Javorková.

„Škoda, kterou obvinění krácením daní způsobili, přesahuje 220 milionů korun. Hlavními organizátory byla čtveřice mužů ve věku od 33 do 55 let z Prahy. Vytvořili účelové obchodní řetězce společností, které v různé míře obchodně, fakturačně a personálně propojili a v období nejméně od února 2014 do června 2016 realizovali spekulativní nákupy a prodeje zboží masa a sýra, přičemž jediným cílem a účelem těchto obchodů bylo zkrátit daň z přidané hodnoty,“  řekla policejní mluvčí.
Obvinění jednali jako organizovaná zločinecká skupina s rozdělením úloh a rolí. Trestnou činnost měli podrobně naplánovanou a jednali po vzájemné domluvě s úmyslem se obohatit. Působili především na území Středočeského kraje a hlavního města Prahy, ale i na dalších místech v České republice. Na páchání trestné činnosti využili téměř čtyřicet obchodních společností působících na území České republiky.

Případem se v lednu roku 2018 začali na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj a Finančně analytického úřadu Ministerstva financí ČR zabývat zejména příslušníci z Generálního ředitelství cel, Odboru pátrání Olomouc, oddělení Odhalování trestné činnosti Zlín společně se zlínskými kriminalisty z odboru hospodářské kriminality.

„Vyšetřovatel pak na základě dalšího prověřování a vyhodnocení zajištěných důkazů začátkem srpna obvinil 16 osob, z toho 13 mužů a 3 ženy, z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny a z trestného činu účast na organizované zločinecké skupině.  Mezi obviněnými jsou i dva muži ze Slovenska. Ze stejných trestných činů vyšetřovatel obvinil i jednu právnickou osobu z Prahy. Kriminalisté na případu nadále pracují, jedná se o obsáhlý trestní spis, který čítá přes 30 tisíc listů,“ dodala Lenka Javorková. 
Vlastimil Langer

Zdroj: Policie Zlínského kraje

Ilustrační foto: Archiv KNZ