Ultracyklista Hájek objel Česko a Slovensko pod 11 dnů

31.08.2021 11:05

VSETÍN - Letošní ultracyklistický Závod okolo Česka a Slovenska (RACAS – Race Around Czechia and Slovakia) se jel jen v provizorním módu a na trať, která začínala i končila ve  Vsetíně, vystartoval jediný závodník, ovšem i tak předvedl zajímavý výkon. Miroslav Hájek celou trasu dlouhou přes 3 500 km zdolal za deset a půl dne a ještě vybral přes 300 tisíc korun pro nemocné děti!

„Na letošek plánovaný první ročník nejdelšího silničního cyklistického závodu v Česku a na Slovensku se nakonec neuskutečnil. Pořadatelé byli příliš limitovaní omezeními kolem nemoci Covid-19, proto se rozhodli regulérní ročník přesunout na rok 2022. Ale i přesto se v pátek 13. srpna ráno na start na Dolním náměstí ve Vsetíně postavil jeden účastník, který se rozhodl trasu zdolat,“ informovala tisková mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková. 
„Dohodli jsme se s původně přihlášeným ultracyklistou z Litomyšle Mírou Hájkem, že trasu objede, byť se oficiálně závod neuskuteční. Míra totiž jel v rámci projektu Sportuj a pomáhej a jeho cílem bylo kromě zdolání této extrémní trati i vybrat peníze na onkologicky nemocné děti,“ vysvětlil jeden organizátorů RACASu Libor Procházka. 

Nejednalo se však o první pokus o zdolání trasy závodu, která měří v součtu 3 540 km a má převýšení kolem 36 tisíc metrů. „Před rokem jsem se na start postavil já a se mnou jeden z nejlepších českých ultracyklistů Dan Polman. Můj pokus o zdolání trval jen asi pět dnů, pak jsem musel ze zdravotních důvodů závod ukončit, ovšem Dan objel trasu za necelých osm dnů a nastavil tak laťku proklatě vysoko,“ připomněl další z organizátorů Jiří Severa.

Zatímco Dan Polman jel systémem non-stop a spánek řešil až ve chvílích, kdy únavou opravdu usínal za řídítky, a to vždy jen maximálně na dvě hodiny, Míra Hájek si nastavil dopředu etapy kolem 320 km denně, snažil se jet jen za světla a noc věnovat spánku a regeneraci. Nakonec mu plán vyšel takřka perfektně a dle slibu na startu dorazil do cíle v pondělí 23. srpna v 18.05 hodin s celkovým časem stráveným na trase 10 dnů, 9 hodin a 35 minut! 
„Byl to velmi intenzivní zážitek a poslední dny mě dostihly i myšlenky o smyslu mého počínání, ale jsem tu a jsem šťastný,“ řekl po dojezdu Hájek. „Na kole jezdím odjakživa, v mládí jsem i závodil, ale před touto akcí jsem nikdy neujel víc než 300 km za den, nyní dokonce desetkrát za sebou! Ale měli jsme obrovské štěstí na počasí a skvěle fungoval tým, takže to byl vlastně úžasný výlet kolem naší vlasti, za kterou jako dříve narozený považuji Česko-Slovensko,“ dodal závodník.

Pro pořadatele se tak jednalo o další ostrý test trasy a zázemí a vše dopadlo skvěle. „Máme další zpětnou vazbu a to je důležité. Na rozdíl od Dana, který nám dal pohled zkušeného závodníka a ukázal čas, za jaký by závod mohli jezdit ti nejrychlejší, Míra a jeho výkon je pro nás zajímavý jako pohled průměrného účastníka například i s ohledem na limity závodu,“ uzavřel Libor Procházka s tím, že už nyní se pilně pracuje na přípravách prvního regulérního ročníku. Když to konečně situace dovolí, měl by RACAS 2022 odstartovat ve druhé polovině srpna příštího roku ze Vsetína s cílem tamtéž.
Vlastimil Langer

Zdroj: MěÚ Vsetín
Foto: Radovan Kocúrek