Uherskohradišťská nemocnice otevřela dětskou oční ambulanci se strabologickou poradnou

05.11.2022 08:17

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Oční oddělení Uherskohradišťské nemocnice rozšířilo od října letošního roku služby pro dětské i dospělé pacienty, které trápí šilhání. Strabologická poradna je v provozu každý pátek v ambulanci na dětském oddělení pod vedením primářky očního oddělení Eriky Dugové.
„Dětská oční ambulance je zaměřená na speciální léčebně-preventivní péči pro děti do 18 let. Nejčastěji se zaměřujeme na refrakční vady, šilhání, tupozrakost a v neposlední řadě také na vrozené oční vady u dětí,“ sdělila primářka Erika Dugová.
Základem dětského očního lékařství je především prevence a včasná diagnostika. Vyšetření zraku je pro další správný vývoj a eliminaci potíží v dospělosti důležité obzvláště u dětí předškolního věku.
„Strabismus neboli šilhání je porucha paralelního postavení očí a patří mezi časté zrakové vady. Dětští i dospělí pacienti podstoupí v naší ambulanci vyšetření na přístroji synoptofor, který se používá pro diagnostické a terapeutické účely v případě poruch svalu okohybného systému. Dokáže odhalit skrytou formu šilhání i velmi přesně změřit úhel jeho tzv. úchylky,“ doplnila primářka očního oddělní Dugová.
Vyšetření je poté doplněno testem na prostorové vidění a dalším vyšetřením očí včetně očního pozadí. Pokud je strabismus v dětství špatně nebo nedostatečně léčen, komplikace se mohou objevit i později v dospělosti.
„U dospělých osob se šilhání může objevit náhle, ale i postupně. Skoro vždy je spojeno s dvojitým viděním (diplopií). V těchto případech se primárně snažíme zjistit příčinu strabismu. U menších či přechodných potížích je možné oční vadu řešit speciálními prizmatickými brýlemi, při větších problémech je ve většině případů nutné přistoupit k operačnímu zákroku,“ dodala primářka.
Otevřením specializovaného očního pracoviště nabízí Uherskohradišťská nemocnice vyhledávanou léčbu pro pacienty z celé České i Slovenské republiky. „Strabologická ambulance je v provozu každý pátek, na vyšetření je nutné objednat se předem (vždy v pátek) na telefonním čísle: 572 529 589 v čase 7:00-15:00 hodin, bez nutnosti žádanky od praktického lékaře. Poradna je umístěna v centrálním objektu II (budova D) v prostorách dětského oddělení v 5. patře,“ upřesnila Lucie Sedláčková, tisková mluvčí Uherskohradišťské nemocnice.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Uherskohradišťská nemocnice