Účastníci Fóra mladých a Fóra zkušených hledali příležitosti pro vylepšení života v Rožnově
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Rekonstrukce autobusového nádraží, uspořádání Pouti ve městě, zřízení automatů na jídlo ve školách, edukace o vlivu drog, více odpadkových košů nebo výsadba květin pro včely a hmyz – to jsou podněty téměř padesátky studentů a žáků rožnovských středních a základních škol, kteří se účastnili veřejného projednání v rámci Mladého fóra.
„Řešení úbytku kontaktních míst, udržení zahrad osad a kolonií, dostavba kulturního centra, nebo parkování na ulici Zemědělská – to jsou podněty, které zazněly zase v rámci Fóra zkušených. Obě tato veřejná projednávání pořádala rožnovská radnice v polovině listopadu ve Společenském domě s cílem zapojit jak nastupující generaci do rozhodování ve městě, tak i ty zkušenější a umožnit jim přinášet svůj pohled na život v Rožnově,“ uvedla Adéla Kousalová, tisková mluvčí rožnovské radnice.
„Chceme, aby Rožnov byl skvělým místem k životu pro všechny generace. Proto se scházíme jak s mladou generací, tak i s těmi zkušenějšími, abychom si od nich vyslechli jejich podněty, co jim ve městě chybí a co bychom mohli ještě vylepšit,“ řekl na úvod setkání starosta Jan Kučera. „Nastupující generace nám pomůže vidět život ve městě jejich očima, z hlediska potřeb a oblíbených aktivit a stejně tak chceme znát konkrétní potřeby i našich seniorů. Podněty, které vzejdou z obou setkání jako nejdůležitější, budeme projednávat v Radě města a dále s nimi pracovat při plánování rozpočtu města na příští a přespříští roky,“ dodal starosta.
Všichni účastníci veřejného fóra mladých i zkušených měli možnost vybrat si ze šesti tematických stolů, které byly zaměřeny na životní prostředí a rozvoj města, dopravu, sociální služby, kulturu, sport a volný čas, školství, podnikatelské prostředí a cestovní ruch. Svými zkušenostmi přispěl k diskuzi i Petr Hermann z organizace Národní síť Zdravých měst ČR, který se věnoval studentům. Aleš Dresler zase provázel veřejným Fórem zkušených a informoval rožnovské seniory o aktuálním dění a trendech na národní úrovni.
Následně se u stolů diskutovalo o konkrétních příležitostech a problémech v Rožnově a z těchto tipů pak každý účastník měl možnost zvolit dva nejdůležitější za každou oblast. „Během veřejného projednání měli účastníci možnost probrat všechny oblasti průřezově a definovat tak problémy a příležitosti, ze kterých se pak vybírala TOP desítka jak za studenty, tak za seniory,“ informovala Hana Ondruchová, koordinátorka místní Agendy 21 a Zdravého města Rožnov pod Radhoštěm, s tím, že z obou setkání vzešly podněty, kterými se bude zabývat Rada města.
Problémy a příležitosti definované v rámci Fóra mladých pak budou ještě předloženy všem žákům a studentům ze zapojených škol, aby se k nim mohlo vyjádřit co nejvíce mladých lidí. Poté bude tato TOP desítka předložena Radě města.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm