Týden pro Zemi 2022 ve Vsetíně

20.04.2022 11:00

VSETÍN - Alcedo – středisko volného času a plavecká škola ve spolupráci s městem Vsetín připravili na měsíc duben řadu akcí zaměřených na ochranu přírody a environmentální výchovu, a to v rámci Týdne pro Zemi 2022.

Právě 22. duben, který je oficiálním datem Dne Země, se označuje za datum vzniku moderního environmentálního hnutí. Jeho cílem je upozornit veřejnost na nemoci, které trápí naši planetu a nabídnout jednoduché prostředky, kterými může pomoct každý z nás.
Ve čtvrtek 21. dubna proběhne v okolí terénního střediska Alceda Hájenka Na Novém světě v Semetíně jedenáctý ročník zážitkové soutěže týmů o přírodě v přírodě, letos pojmenované Outdoorový Ekouš. „Soutěž je určena pro žáky II. stupně základních škol a víceletých gymnázií. Cílem je prověřit znalosti žáků v environmentální oblasti a přiblížit jim zážitkovou formou poznávání vztahů a souvislostí mezi lidmi a přírodou,“ uvedl garant soutěže Lukáš Kamas.

Den Země, s programem pro děti z mateřských škol a žáky základních škol, připravuje Alcedo na pátek 22. dubna od 9 do 12 hodin v Panské zahradě. Společně s dalšími vsetínskými organizacemi, které se na programu podílejí, se budou děti učit poznávat stromy, rostliny a živočichy naší přírody, vnímat přírodu všemi smysly, seznamovat se s tradičními řemesly, jezdit na raftech s Tomíky.

„Účast přislíbila Kamila Křupalová se svými zvířecími svěřenci ze Záchranné stanice v Hošťálkové. Ve spolupráci s městem Vsetín a jeho Technickými službami budou připravena stanoviště na seznámení s novinkami ve třídění odpadů a nápady na minimalizaci odpadů. Dospělým bude určena kavárna s fairtrade sortimentem a dětem i dospělým bude k dispozici vodní ba,“ sdělila Jana Raszková, tisková mluvčí vsetínské radnice. 

V pátek 22. dubna od 20 hodin v rockovém klubu Beseda zahraje Koncert pro Zemi vsetínská Docela kapela. Možná zazní také skladba Svačina, se kterou kapela vystoupila v televizi a nyní má na jedné ze sociálních sítí již téměř 5 milionu zhlédnutí. Nudit se tedy zaručeně nebudou mladší ročníky, ale ani dospělí. Jako hosta si mladí muzikanti pozvali známé uskupení Waťák – Kabát revival, který je na scéně již 22 let. 

Tyto tři akce doplní Slavnost kvetoucích stromů, což je fotografická soutěž pro žáky II. stupně základních škol a studenty středních škol a Výtvarná soutěž Příroda kolem nás, která je určena žákům I. stupně základních škol.

Týden pro Zemi 2022 finančně podpoří město Vsetín, ALCEDO a VaK Vsetín. 

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Vsetín