Tvůrci Svatoolafské stezky přijeli za poznáním cyrilometodějské stezky
ZLÍNSKÝ KRAJ - Tvůrci Svtaoolafských cest vedoucích do norského Trondheimu ke katedrále Nidaros přijeli minulý týden na studijní cestu do Zlínského kraje za poznáním Cyrilometodějské stezky. Cílem bylo prohloubení vztahů a spolupráce mezi představiteli tematicky podobných kulturních sítí. V regionu absolvovali třídenní program nabitý poznáváním klíčových míst a aktérů rozvoje Cyrilometodějské stezky. Ta je stejně jako Svatoolafská certifikovaná Radou Evropy.
„Obě kulturní stezky mají společný cíl – přibližovat kulturní dědictví, turistiku a moderní poutnictví dnešním klidem, proto jsou vzájemná setkání velmi inspirující. Vloni jsme díky projektu připraveným sdružením Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje financovanému z Norských fondů navštívili naše norské partnery a učili se z jejich přístupu k rozvoji Svatoolafských cest. Letos jsme jim zase umožnilina oplátku uskutečnit cestu do našeho regionu za poznáním Cyrilometodějské stezky. A to díky projektu Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, opětpodpořeného z Norských fondů v rámci bilaterální spolupráce,“ uvedl Lubomír Traub, předseda sdružení EKSCM a náměstek hejtmana Zlínského kraje pro strategický rozvoj, územní plánování, dotace a cestovní ruch.
Z Trondheimu zavítali na Východní Moravu představitelé Sdružení pro kulturní stezku Svatoolafských cest, Národního poutního centra Nidaros, města Trondheimu a krajské destinační organizace Explore Trøndelag.
První den zamířila norská delegace do jádrového území Cyrilometodějské stezky a navštívila Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě, Archeoskanzen v Modré a Poutní areál Velehrad s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Na všech místech dostali podrobný výklad o kulturním dědictví ve vazbě na dobu a odkaz sv. Cyrila a Metoděje.
„Druhý den pokračovali pěším putováním po jedné ze značených cyrilometodějských tras, a sice z Pusteven přes Radhošť do Rožnova pod Radhoštěm. Navštívili nové informační centrum Brána Pusteven, obnovený Libušín i kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti,“ sdělila Martina Janochová, Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.
Třetí den byl věnován diskusím o fungování, propagaci a možných formách spolupráce obou mezinárodních partnerských sítí. Hosté si prohlédli také významné baťovské památky na Cyrilometodějské stezce ve Zlíně – Baťův mrakodrap a expozice v Baťově institutu 14|15 seznamující s historií firmy Baťa i cestami Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Na závěr ještě stihli poznat atmosféru festivalového Zlína, který ovládl 64. Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež.
Vlastimil Langer
Zdroj: Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje