Točna MHD Středová bude čtyři dny bez proudu

02.05.2024 09:29

ZLÍN - Trolejbusy s bateriemi či dieselagregátem nebo autobusy budou jezdit ve dnech 2. – 5. května na linkách, které mají konečnou stanici na točně Jižní Svahy-Středová. Úsek bude odpojen od elektrického napájení. Pracovníci z oddělení údržby vrchního vedení Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice budou nahrazovat původní trolejové vedení novými vodiči.
Úsek trolejového vedení včetně obratiště Jižní Svahy-Středová bude ve dnech od 2. do 5. května bez elektrického napájení. Montéři z oddělení údržby vrchního vedení DSZO budou na obratišti nahrazovat původní trolejové vedení včetně jeho výhybek novými vodiči. Dopravce proto musí nasadit na linky, které zde mají svou konečnou, trolejbusy s nezávislým pohonem (bateriové nebo s dieselagregátem) nebo autobusy. „Všechny spoje podle jízdního řádu však zůstanou zachovány a cestujících by se montážní práce neměly dotknout,“ informoval vedoucí dispečer Jan Tesař.
Pracovníci DSZO se na obnovu trolejového vedení na točně Středová připravovali již nejméně měsíc a za běžného provozu instalovali nový závěsný systém lan a nosných prvků. Výměna trolejového vodiče již však vyžaduje odpojení celého úseku od elektrického napájení a dočasné vyloučení jízdy klasických trolejbusů.
„Trolejové vedení na obratišti Středová se bude měnit poprvé od zprovoznění tohoto úseku sítě MHD, k němuž došlo na jaře roku 1992, tedy po 32 letech. Troleje mezi točnou a křižovatkou u Billy vyměnili elektromontéři DSZO již dříve,“ poznamenal Vojtěch Cekota, tiskový mluvčí dopravní společnosti.
„Sledujeme stav trolejového vedení a snažíme se udržovat celou síť v náležitém technickém stavu. Při jízdě trolejbusů se pohybem sběračů průřez trolejového vodiče postupně zvolna zmenšuje a čas od času je proto nutná podle intenzity provozu výměna troleje,“ vysvětlil ředitel DSZO Josef Kocháň.
„Za příznivého počasí, pokud nenastanou nepředvídané komplikace, by práce na výměně trolejí na točně Středová mohly skončit již o den dříve, tedy sobotou 4. května. Potom bychom zde již v neděli mohli obnovit normální trolejbusový provoz,“ upozornil vedoucí dispečer Jan Tesař.
Zdroj a foto: Dopravní společnost Zlín-Otrokovice