Tisíc nových případů za den. Pozitivně testovaných je nejvíce od ledna

10.11.2021 16:42

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zátěž nemocnic ve Zlínském kraji se zvyšuje s nárůstem pozitivních případů nákazy koronavirem.
„Ke včerejší půlnoci bylo v kraji potvrzeno 1001 nových případů, je to nejvíce od začátku ledna. Na dnešním jednání krizového štábu bylo rozhodnuto o postupné a koordinované restrukturalizaci péče tak, aby byly nemocnice připraveny na nárůst hospitalizací covid pozitivních pacientů. K omezení elektivní péče už některé nemocnice přistoupily,“ uvedla krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
„Počty hospitalizovaných pacientů rostou a zátěž nemocnic se bude nadále zvyšovat. Na situaci musí nemocnice reagovat koordinovaným omezením operativy tak, aby bylo zajištěno celé spektrum péče v kraji a současně byla dostatečná kapacita na lůžkách intenzivní péče,“ vysvětlil hejtman Radim Holiš.
„Jsme ve stejné situaci jako loni v říjnu, pokud okamžitě nezměníme přístup a nezačneme brát situaci vážně, čeká nás stejný scénář jako před rokem. Prosím všechny o rozvážný a zodpovědný přístup, kapacity našich nemocnic nejsou nekonečné,“ dodal hejtman.
V pěti nemocnicích v kraji bylo ke včerejšímu dni hospitalizováno 268 covid pozitivních pacientů. Za poslední týden došlo k 32 úmrtím v souvislosti s nákazou koronaviru. Do odvolání platí v nemocnicích ve Zlínském kraji zákaz návštěv. Výjimku mají pouze nezletilí pacienti, doprovod otců či jiných osob u porodu, pacienti s omezenou svéprávností a pacienti v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění. K omezení návštěv přistoupila také jednotlivá zařízení sociálních služeb.
V nemocnicích je hospitalizováno až 80% neočkovaných pacientů. K dnešnímu dni má v kraji ukončené očkování 310 635 osob. „Posilující dávku podstoupilo už více než 19 tisíc lidí. Rodiče by měli zvážit očkování svých dětí, právě mezi nimi se nyní nákaza šíří nejrychleji,“ řekl zástupce koordinátora očkování ve Zlínském kraji Michal Čechmánek.
Krajská hygienická stanice ve školských zařízeních v území eviduje 83 klastrů s větším záchytem. „V pondělí 8. listopadu bylo testováno 36 159 dětí, pozitivní výsledek antigenního testu byl prokázán u 528 z nich. Z 906 testovaných zaměstnanců mělo pozitivní výsledek 10,“ vypočítala mluvčí.
S trasováním kontaktů covid pozitivních osob pomáhají studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Finanční odměnu pro ně projedná zastupitelstvo Zlínského kraje na prosincovém zasedání. Pomoc poskytne Krajské hygienické stanici také Krajský úřad. Ze svých řad vyčlení 10 až 20 zaměstnanců, do trasování se zapojí od pondělí 15. listopadu.
Zájemci o očkování se mohou obracet na informační linku, na které jim operátoři pomohou s registrací k očkování, nebo doporučí nejbližšího praktického lékaře, který očkuje.

Telefonní linka Zlínského kraje 577 043 770 je k dispozici v pracovní dny od 8 do 15 hodin. Další informace k očkování na https://www.kr-zlinsky.cz/informace-k-ockovani-proti-covid-19-cl-5064.html

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj