Taktické cvičení AMOK: Jeden útočník byl zneškodněn, druhý těžce zraněn

04.10.2022 12:14

KROMĚŘÍŽSKO - V závěru uplynulého týdne proběhlo v části budovy B Kroměřížské nemocnice taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému na téma Zákrok proti aktivnímu střelci. Jeho hlavním cílem bylo prověřit vzájemnou koordinaci při operačním a taktickém řízení, prověřit akceschopnost zasahujících útvarů, procvičit postup a taktiku proti aktivnímu střelci, ověřit správné vymezení bezpečné zóny a bezpečného prostoru pro nástup jednotek integrovaného záchranného systému a v neposlední řadě ověřit postupy zaměstnanců Kroměřížské nemocnice při mimořádné události.
„Námětem cvičení bylo, že do budovy se dostavil nespokojený muž a žena, jímž nedávno zemřel na neurologickém oddělení člen rodiny. Pán se dožadoval rozhovoru s lékařem, který léčil jeho blízkého. Sestra mu sdělila, že neví, o jakého lékaře se jedná. Muž na to zareagoval tak, že vytáhl z kabátu krátkou střelnou zbraň a bez varování ji dvěma výstřely usmrtil,“ uvedla policejní mluvčí Barbora Balášová.
Útočník následně zranil další lidi a usmrtil i jednoho pacienta. Žena také střílela. V budově nastala panika a přítomní se snažili z místa uniknout. Některým pracovníkům se podařilo schovat a prostřednictvím tísňových linek věc oznámili. Operační na místo vyslal dostupné hlídky k neprodlené eliminaci útočníka.
Úkolem zasahujících policejních složek bylo střelce co nejrychleji eliminovat, a tím prostor, kde došlo k útoku, zajistit pro následnou záchranu zraněných osob, do které se zapojili přivolaní záchranáři společně s profesionálními hasiči.
„Při taktickém cvičení zasahovaly čtyři desítky policistů. Účastnili se i městští strážníci, kteří zajišťovali především veřejný pořádek a bezpečný prostor v okolí nemocnice. V roli figurantů působili studenti Střední zdravotnické školy Kroměříž a zaměstnanci Kroměřížské nemocnice,“ sdělila policejní mluvčí.
Cvičení skončilo po druhé hodině odpoledne. V průběhu cvičení byl omezen běžný provoz některých oddělení a doprava v areálu nemocnice. Lidé žijící nebo pracující poblíž mohli být zaskočeni vyšším počtem zásahových vozidel složek integrovaného záchranného systému.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje