Světový den zraku připomíná důležitost očních prohlídek

14.10.2021 14:52

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Světová zdravotnická organizace pravidelně vyhlašuje druhý říjnový čtvrtek Světovým dnes zraku. V tomto roce připadá tento den, který má upozornit veřejnost na důležitost prevence a připomenout závažnost problému slepoty a očních vad, na 14. října.

„Nejčastější oční vady u dospělých jsou v našich podmínkách zejména krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Mezi další oční nemoci, které mohou výrazně zhoršovat vidění a tím i kvalitu života, patří zejména šedý a zelený zákal, makulární degenerace, při které dochází ke ztrátě centrálního vidění a diabetická retinopatie – onemocnění sítnice oka u diabetiků,“ vyjmenovala nejčastější vady zraku primářka očního oddělení Magdaléna Dospělová.

„Dobrou zprávou pro všechny, které trápí obtíže spojené se zrakem je fakt, že až 80 % očních vad je léčitelných. Současná vysoká úroveň oftalmologie nabízí nejen včasnou, účinnou a efektivní léčbu, ale i možnost implantace vysoce kvalitních nitroočních čoček v případě šedého zákalu či dioptrických vad,“ dodala primářka Dospělová.

Ze statistik vyplývá, že v posledních letech narůstá počet pacientů, kteří operaci šedého zákalu podstoupili. Souvisí to jednak se stárnutím populace, ale také s pokrokem v oční operativě. Tyto zákroky patří v současné době mezi velmi bezpečné, šetrné a vysoce efektivní.

Preventivní oční prohlídky jsou obecně doporučovány absolvovat pacientům nad 45 let 1x za 2-3 roky, osobám starším 65 let 1x za rok.

Na důležitost preventivních prohlídek by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem jakékoliv oční choroby, zejména pak pacienti s vysokou krátkozrakostí, diabetici a osoby, v jejichž rodině se vyskytuje zelený zákal.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Uherskohradišťská nemocnice