Světový den zdraví vyzývá k ochraně zdraví jednotlivce i celé planety

08.04.2022 14:13

ZLÍN - Krajská nemocnice T. Bati se i letos připojila ke Světovému dni zdraví. Cílem svátku je přitáhnout pozornost k tématům, která se týkají zásadního významu celosvětového zdraví. Heslem i tématem letošního světového dne je Naše planeta, naše zdraví.

Světový den zdraví je vhodnou příležitostí připomenout si, jak o své zdraví pečovat. „Co pijeme, jak se stravujeme, kolik času věnujeme pohybu nebo odpočinku, je pro lidský organismus zcela zásadní,“ vysvětlila Lenka Kostková, nutriční terapeutka a vedoucí Oddělení nutriční terapie v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. „Voda je pro člověka základ. Naopak rozsáhlý výzkum prokázal, že zdraví škodlivá je i střídmá konzumace alkoholu,“ upozornila nutriční terapeutka.

Bez správného a vyváženého jídelníčku se naše zdraví neobejde. Správná strava nám pomáhá udržovat optimální hmotnost, podporovat funkci imunitního systému a může tak být prevencí výskytu mnoha onemocnění. Pro lidské tělo je důležitý pohyb, pobyt v přírodě a kvalitní spánek. Naopak, co zdraví jedince i celé společnosti naprosto neprospívá, je jakákoli závislost.

„Kvalitu zdraví zcela zásadně ovlivňuje kouření. Závislost na nikotinu je nemoc jako každá jiná a lze se z ní dostat. V Baťovce při odvykání podáváme pomocnou ruku v Centru pro závislé na tabáku,“ uvedla Ivana Bobovská, vedoucí sestra z Centra pro závislé na tabáku v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Vysvětlila, že kouření má dopad i na životní prostředí. Cigaretový nedopalek je toxický odpad horší než kyanid. „Zbytky cigaret jsou všudypřítomné, obsahují tuny nikotinu a jiných karcinogenních a radioaktivních jedů, ale bohužel zatím nevíme, co s tím,“ dodala Bobovská.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně