Starý pán poslal údajné seržantce americké armády přes dva miliony korun

25.02.2022 08:47

POLICIE ZLÍNSKÉHO KRAJE – Na seržantku americké armády bude se smutkem vzpomínat čtyřiašedesátiletý muž ze Zlína, který na „její konto“ od září loňského roku až do letošního ledna postupně poslal přes dva miliony korun.
„Muž se s ženou seznámil prostřednictvím internetové seznamky. Představila se jako seržantka americké armády sloužící momentálně v Libyi. Tam měla přijít k velkému obnosu peněz, asi 3,6 milionu USD, které neměla komu předat. Požádala proto muže ze seznamky, zda by mu mohla svoje peníze poslat s tím, že za tuto službu – převzetí balíčku s finančními prostředky – mu zaplatí polovinu z celé částky,“ popsala počátek podvodu Monika Kozumplíková, policejní mluvčí.
Muž souhlasil a zanedlouho ho kontaktovala přepravní společnost s tím, že nejprve je potřeba uhradit poplatky související se zasláním balíku. Pán tedy v období od září loňského roku do ledna letošního roku zasílal peníze podle pokynů.
„Když mu došly vlastní úspory, půjčil si půl milionu korun od svého syna, kterému ale neřekl, na co peníze potřebuje. Poté si vzal půjčky od bankovních ústavů i nebankovních společností. Celkově zaslal minimálně 2,3 milionu korun, částka ale může být ještě daleko vyšší, protože ji podvedený muž zatím přesně nespočítal. V lednu letošního roku přestal muž na urgence o zaplacení dalších peněz reagovat a čekal na balíček s penězi. Když balík nedorazil, obrátil se v tomto týdnu na policii a podal trestní oznámení,“ sdělila mluvčí.
Případem se nyní zabývají kriminalisté u oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně. „Neznámému pachateli hrozí v případě jeho vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na osm let za spáchání zločinu podvod. Jedná se ovšem o sofistikovanou trestnou činnost přesahující do zahraničí, proto je v těchto případech velmi komplikované, často nemožné vypátrat pachatele,“ dodala Monika Kozumplíková.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje