Staršího pána z Kroměříže připravili podvodníci o tři čtvrtě milionu korun

18.02.2022 07:15

KROMĚŘÍŽSKO - V polovině ledna kontaktoval jedenasedmdesátiletého muže z Kroměříže neznámý člověk, který se vydával za pracovníka České spořitelny. „Pod legendou přechodného nastavení limitu na jeho běžném účtu získal volající od staršího pána přístupová hesla. Posléze mu z účtu podvodník odčerpal finanční prostředky ve výši 735 tisíc korun,“ informovala policejní mluvčí Barbora Balášová.

Nejsmutnější na tomto případu ovšem je, že podvedených lidí přibývá. Lidé by podle mluvčí měli dávat větší pozor na reklamy nabízející výhodné investiční nabídky, nestahovat žádné aplikace, které umožní podvodníkům dostat se do počítače. „Pak už stačí, abyste se přihlásili například do Vašeho internetového bankovnictví a v ten moment má do něj přístup kromě Vás i cizí osoba.

V poslední době přibývá případů týkajících se podvodů a neoprávněných přístupů k počítačovému systému a nosiči informací. Oběťmi jsou jak mladší, tak i starší osoby. Případy řeší vyšetřovatelé napříč celým krajem, respektive celou Českou republikou. Co však je společné? Oběti přichází o větší finanční částky. Někdy bohužel i o celoživotní úspory,“ zdůraznila Barbora Balášová.

„Další nebezpečí spočívá v tom, že zvednete telefon a volající je pracovník banky nebo Vám dokonce střídavě volá banka a Policie ČR? Hlásí Vám, že Vaše peníze jsou v ohrožení a musíte postupovat podle jejich návodu, abyste o finance nepřišli? Pozor! Zaměstnanci banky ani Policie ČR tak nikdy nepostupují,“ zdůraznila mluvčí.

„S nikým nesdílejte informace o platební kartě. Nikomu neposílejte ani fotokopie Vaší platební karty či osobních dokladů. Také při komunikaci na internetu buďte obezřetní! Nikomu nesdělujte hesla, přístupové kódy ani své osobní údaje. Neprozrazujte své majetkové poměry, informace o platebních kartách, ani telefonní číslo. Neotvírejte nevyžádané e-maily a jejich přílohy či neověřené odkazy v SMS nebo komunikačních aplikacích (např. Messenger, WhatsApp),“ varuje policistka..

Důležitá rada nakonec. „Ještě než se pro cokoliv rozhodnete, nechte si čas na rozmyšlenou a raději se poraďte se svými blízkými. V případě jakýchkoliv pochybností se můžete obrátit na Policii ČR. Buďte opatrní a chraňte si své peníze! Je totiž mizivá šance, že Vám je pak někdo vrátí,“ zakončila Barbora Balášová.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje