Společnost Starý Velehrad nezahálí

03.11.2015 08:34

Přednášky pro veřejnost, vycházky a výlety s archeologickou nebo historickou tématikou byly hlavní náplní Historické společnosti Starý Velehrad, konstatoval ve zprávě činnosti předseda spolku Bořek Žižlavský na posledním zasedání výboru, které se uskutečnilo poslední říjnový pátek na Památníku Velké Moravy ve Starém Městě. Z úspěšných akcí byly zmíněny dvě vycházky „velkomoravským Veligradem“ s průvodcem archeologem Luďkem Galuškou a nedávný výlet na hradisko na Holém kopci. Hojně navštívené byly i besedy s prezentací trilogie Chřiby – studánky vypravují příběhy, jejíž autoři Jiří Blaha a Bořek Žižlavský jsou současně členy Expedice Chřiby. Tyto besedy se odehrály ve Střílkách, na Kamínce, ve Vrbce, Zdounkách a v Koryčanech. Přednášky na regionálně historická a národopisná témata dalších členů společnosti se uskutečnily v Labutech, Huštěnovicích, Skoronicích, Svatobořicích Mistříně, Dolních Bojanovicích, Rožnově pod Radhoštěm, Veselí nad Moravou, Bílovicích a Strážnici. A dvě akce pro veřejnost ještě společnost připravuje – 10. listopadu se v Památníku Velké Moravy uskuteční další prezentace publikací o chřibských studánkách „Chřibské studánky vyprávějí příběhy“, od 13. listopadu bude v Jezuitském sklepě v Event centru ve Starém Městě přístupná putovní výstava „Cyrilometodějská misie v kontextech a souvislostech“, zorganizovaná rovněž za přispění HSSV.
A plány do budoucna?
„Rádi bychom na jaře uskutečnili odkládaný zájezd do Nitry a určitě se setkáme s přáteli Chřibů na jedné či dvou vycházkách do hor. Těšíme se i na prezentaci nových publikací, na nichž se  autorsky podíleli členové spolku. V 1. pololetí 2016 vyjdou dvě. Jednak 11. svazek edice Chřiby záhadné a mytické věnovaný zamýšlené chřibské dálnici, jednak souborná publikace o Chřibech s názvem Chřiby strážci středního Pomoraví, kterou v lednu vydá nakladatelství REGIA v edici Tajemné stezky,“ upřesnil předseda spolku.
Zasedání výboru spolku. Text a foto: Jiří Jilík