Sochu Jana Antonína Bati odhalí jeho vnučka a pravnučka

06.03.2022 08:32

OTROKOVICE - Pozvání města Otrokovice na slavnostní odhalení sochy Jana Antonína Bati, které se uskuteční v pondělí 7. března, přijaly i jeho vnučka a pravnučka žijící v Brazílii Dolores Ljiljana Bata Arambasic a Guiomar Augusta de Fatima Bata Alves Costa. Společně se starostkou města odhalí sochu svého dědečka a pradědečka.
„V roce 2020 padlo rozhodnutí, že kromě pomníku Tomáše Bati, zakladatele firmy Baťa, který stojí v parku před Společenským domem od roku 1994, zde bude mít důstojný pomník také jeho nevlastní bratr Jan Antonín Baťa,“ přiblížila Lebka Vaculová, tisková mluvčí otrokovické radnice.
„Stali jsme se tak součástí zrodu díla, které se nesmazatelně zapíše do historie našeho města. Oba pomníky budou dalším generacím připomínat význam obou bratří Baťů – podnikatelů, průmyslníků a vizionářů. Tomáš i Jan Antonín se v prvních desetiletích minulého století významně podíleli na rozvoji Otrokovic a nyní opět stanou naproti sobě, tváří v tvář,“ uvedla starostka města Otrokovice Hana Večerková.
Celodenní program určený pro širokou veřejnost přivede do Otrokovic také řadu odborníků. Panelovou diskuzi bude moderovat známá redaktorka Petra Krmelová. Za soukromý sektor se zúčastní Robert Zatloukal ze společnosti Promens Zlín a Libor Lukáš, jednatel společností Blok a Správa a údržba silnic Zlínska. Odbornicí na slovo vzatou, která učí Baťovský systém řízení na Univerzitě Tomáše Bati Zlín a současně je projektovou manažerkou Nadace Tomáše Bati, bude Gabriela Culík – Končitíková. Diskuze se zúčastní také primátor baťovského města Partizánske Jozef Božik, starostka Otrokovic Hana Večerková a Jiří Charvát, ředitel Střední průmyslové školy polytechnické Zlín.
Bezpochyby nejvýznamnějšími hosty budou vnučka Jana Antonína Bati Dolores Ljiljana Bata Arambasic a pravnučka Guiomar Augusta de Fatima Bata Alves Costa. „Velmi mě těší, že obě dámy přijaly naše pozvání, protože jejich účast dodá celému slavnostnímu aktu na váze i významu. Jen těžko říct, čím by Otrokovice byly dnes bez jejich dědečka, pradědečka,“ zdůraznila otrokovická starostka Hana Večerková.
V parku pak podpoří slavnostní atmosféru kapela Funny Fellow, která mimo jiné zahraje i oblíbené písničky Jana Antonína Bati. Na místo přijedou také historická vozidla Bugatti 44 Cabrio, Bugatti 57 Graber, Laurin& Klement 110, Ford model „T“, který skutečně jezdil ve 20. letech minulého století ve firmě Baťa ve Zlíně, Alfa Romeo 8C 2900 či ŠKODA 4R.

Vlastimil Langer

Zdroj: MěÚ Otrokovice