Socha Jana Antonína Bati tvoří další dominantu parku před Společenským domem

08.03.2022 14:20

OTROKOVICE - Od pondělního odpoledne 7. března je další dominantou parku před Společenským domem památník Jana Antonína Bati se sochou z dílny akademického sochaře Radima Hankeho. Oba bratři, Tomáš i Jan Antonín, tak opět stanou naproti sobě, tváří v tvář, jako rovnocenní partneři.
„Stovky lidí se nenechaly ujít celodenní program, který město Otrokovice zorganizovalo v rámci odhalení sochy. Toho se chopila brazilská větev Baťovy rodiny, vnučka Dolores  Ljiljana Bata Arambasic a její dcera Guiomar Bata Alves Costa společně se starostkou města Otrokovice Hanou Večerkovou. Jan Antonín Baťa tak pohlédl na svůj Bahňák - Baťov, který před lety vybudoval.
„Jsem dojatá. Socha přesně vystihuje mého dědečka. Moc děkuji městu Otrokovice, že vyvinulo tuto inciativu. Velice si vážím kroku, kterým město oceňuje práci a osobnost mého dědečka. Byl to člověk, který rád a hodně pracoval. Pracoval pro své lidi, pro národ. Je pro mě ctí, být u okamžiku, kdy Otrokovice vzdávají hold člověku, který se zasloužil o rozvoj města,“ vyjádřila vděk Dolores Ljiljana Bata Arambasic.
„Společně jsme odhalili sochu Jana Antonína Bati, který doslova z ničeho vybudoval město tam, kde si to nikdo jiný neodkázal ani představit. Působení Jana Antonína na Baťově je jasně patrné, přesto ve městě vzpomínka na tohoto velikána chyběla. Program uspořádaný v rámci slavnostního odhalení sochy byl oslavou principů, vizí, cílů, ale i odhodlání a touhy, které společně vedou k velkým dílům. Od myšlenky je ale velký kus cesty k realizaci. Osobnost a příběh Jana Antonína Bati ukazuje, že je to možné, pokud člověk vytrvá a jde za svými sny,“ sdělila starostka města Otrokovice Hana Večerková. 
Slavnostního odhalení sochy se zúčastnil také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
„Stejně jako Tomáš Baťa i jeho bratr Jan Antonín patřil k inspirativním osobnostem, které proslavily náš region. Socha je toho krásnou připomínkou. Ostatně i v Baťově mrakodrapu, sídle Zlínského kraje, Jana Antonína Baťu připomíná jeho busta, kterou mohou návštěvníci budovy obdivovat v osmé etáži,“ řekl hejtman Radim Holiš. 
Kromě odhalování sochy si veřejnost mohla užít celodenní program věnovaný baťovské tématice. Jeho součástí byla například přehlídka historických vozidel či promítání filmů Brazilské stopy Jana Antonína Bati a Šumné stopy – Jan Antonín Baťa s následným seminářem středoškolských studentů ze Zlína i Otrokovic. Na připravené prezentace studentů bezprostředně reagovala přítomná historička Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Hana Kuslová, čímž prezentovaná fakta zasadila do širšího rámce a zatraktivnila je pro přítomné publikum. Poté se již pozornost přesunula k panelové diskuzi moderované redaktorkou Petrou Krmelovou.

Vlastimil Langer

Zdroj: MěÚ Otrokovice
Foto: Zlínský kraj