Slovácké divadlo uvede světovou premiéru hudební komedie Zapeklitě!

21.06.2024 12:08

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - V sobotu 22. června představí Slovácké divadlo poslední premiéru sezóny. „Dramatik Pavel Drábek a hudebník Ondřej Kyas napsali přímo pro uherskohradišťský soubor hudební komedii Zapeklitě!. Příběh o stárnoucím rockerovi, který lidi kolem sebe fascinuje i irituje, režíruje Lukáš Kopecký, hlavní roli Jana Grobiana vytvoří držitel Ceny Thálie Tomáš Šulaj,“ uvedl Josef Kubáník, mluvčí divadla.

 „Zapeklitě! je hra o síle umění a o schopnosti námi pohnout, znejistit a vůbec vytrhnout ze všednodennosti. Ale je i o tom, jak je umění nebezpečné – nejen tím, že se vždycky ptá na citlivé otázky, ale i pro umělce samotné,“ vysvětlil autor. „Být umělcem je totiž žonglování s jakýmsi choulostivým i nebezpečným kouzlem,“ dodal Pavel Drábek, který působí na univerzitě v anglickém Hullu coby expert na dílo Williama Shakespeara. A právě Shakespeare a antické příběhy jsou jedněmi z autorových inspirací.

 „Jednotlivými motivy se odkazujeme k jedné Shakesperově komedii a k jedné Euripidově tragédii,” pokračuje režisér Lukáš Kopecký a zároveň se zamýšlí nad žánrem novinky. „Zapeklitě! ohlašujeme jako hudební komedii, Pavel Drábek dílo označuje jako pohádku pro dospělé s hororovými prvky, text samotný odkazuje i k mytologii, nedílnou součástí inscenace je rocková opera, stejně jako regulérní muzikálové songy v podání celého souboru,“ řekl režisér novinky Lukáš Kopecký.

Pro každého z herců napsali autoři píseň, jednu z nejsilnějších zazpívá představitelka paní Wellsové Pavlína Hejcmanová. „Je nádherná! Pomalá, silná, o bolesti a životě. Několikrát jsem si říkala – tu píseň napsali dva chlapi, ale jak rozumí ženské duši,“ svěřuje se herečka. „Mnohokrát jsem se při zkoušení dojala a ocenila, jak kolegové krásně zpívají a jak kapela skvěle hraje. Podle mě je Zapeklitě! okouzlující,“ uzavřela Pavlína Hejcmanová.

Kromě zmiňovaných herců si v inscenaci zahrajíKateřina Michejdová, Natálie Rašín, Tereza Novotná, Pavel Hromádka, Pavel Šupina a Daniel Gajdoš. Diváci se mohou těšit na živou kapelu na jevišti, kterou povede autor hudby Ondřej Kyas, hudební čísla s herci nastudoval Petr Svozílek. Výprava pochází z dílny Veroniky Watzkové, velkolepý světelný design obstaral Tomáš Příkrý. Světová premiéra inscenace Zapeklitě! proběhne ve Slováckém divadle v sobotu 22. června od 19.00 hodin.
Vlastimil Langer
Zdroj: Slovácké divadlo
Foto: Kuba Jíra