Slovácké divadlo uvádí silnou hudební inscenaci Láska, vzdor a smrt

02.11.2023 08:34

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Premiéra netrpělivě očekávané hudební inscenace Láska, vzdor a smrt se uskuteční v sobotu 4. listopadu ve Slováckém divadle. Hru, která umně pracuje s lidovými písněmi a motivy, napsal v roce 1946 Emil František Burian. Režie uherskohradišťské novinky se ujal respektovaný slovenský režisér Lukáš Brutovský.
„Tento ‚burianovský' materiál byl pro mě jako svobodný nádech. Herci Slováckého divadla na sebe pokorně vzali roli pěveckého souboru a přeji si, aby silou hudby a zpěvu inscenace diváky zaujala,“ řekl režisér Lukáš Brutovský.

Kromě profesionálních herců se v novince o odvěké touze mladých lidí po lásce, přes vzdor jako výraz hrdosti člověka před pokořením, až k odvážnému dialogu se smrtí, objeví i osobnosti, které vzešly z řad diváků – seniorů. Jedna z nich, Eva Gazárková svými pocity ze zkoušení už režisérovo přání naplňuje. „Máme od pana režiséra zakázáno vědomě hrát, ale myslím, že je na mně i přesto vidět, jak hluboce to prožívám. Ta inscenace je opravdu krásná,“ svěřila se.
Lásku, vzdor a smrt na jevišti slovácké scény podobně vnímá i herečka Kateřina Michejdová. „Celou dobu zkoušení jsme měli za úkol udržet neutrální výraz a i to byl důvod, proč jsem dlouhou dobu neměla vlastně žádné pocity,“ popsala herečka. „Když se ale spojila scéna, hudebníci a další složky na jevišti, začaly se dít věci. Teď to ve mně vyvolává takové emoce, že mám v průběhu zkoušek slzy v očích a nesmím se dívat na to, co se děje na jevišti přede mnou, abych mohla mluvit a zpívat a pláč mi nesevřel hrdlo,” přiznala Kateřina Michejdová.

„V inscenaci, která je poslední novinkou letošního roku, se představí také Pavlína Hejcmanová, Jitka Hlaváčová, Tereza Novotná, Martin Vrtáček, Jiří Hejcman, Daniel Gajdoš a další herci. Doprovodí je živá kapela pod vedením Josefa Fojty. Slavnostní premiéra se uskuteční už tuto sobotu 4. listopadu, do konce měsíce divadlo nabídne ještě dalších sedm repríz,“ doplnil Josef Kubáník, tiskový mluvčí divadla.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Slovácké divadlo