Slovácké divadlo nastuduje Romea a Julii a hru představí zřejmě pod širým nebem

24.04.2021 08:22

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Drama lásky, které rozechvívá emoce už více než čtyři staletí - to je příběh Romea a Julie z pera Williama Shakespeara. Už brzy jej budou moct prožívat i příznivci Slováckého divadla, a to počtvrté ve své historii. Drama milenců z Verony začal tento týden se souborem studovat režisér Lukáš Kopecký.
„Příběh Romea a Julie je součástí kulturního povědomí, součástí každodenní kultury. Ozvuky tohoto příběhu můžeme opakovaně nalézt ve filmu i populární hudbě. Za těch 424 let od napsání tohoto opusu však na Shakespearově zpracování ulpělo mnoho vrstev klišé a zaužívaných inscenačních postupů. Kdo z nás si při vyslovení Romeo a Julie nevybaví alespoň slavnou balkonovou scénu? Až na to, že žádný balkon v tomhle příběhu nikdy nebyl. Jenom okno. A tak jsem se rozhodl onu pomyslnou cibuli oloupat až k jádru věci a umožnit divákům zhlédnout notoricky známý příběh, jako by to bylo poprvé. Jistě nám k tomu pomůže i nový překlad Pavla Drábka, jenž vznikl speciálně pro Slovácké divadlo,“ vysvětluje Lukáš Kopecký.
Do ústředních postav mladých milenců obsadil Petru Staňkovou a Pavla Šupinu. „Jako malá jsem měla pocit, že je Julie taková uvzdychaná, utrápená holka, která si navíc neumí doma sjednat pořádek. A protože já byla od malička prostořeká a muselo být po mém, tak mě ta role nějak nelákala. Nejspíš mi teď za tohle mé mínění dá pěkně zabrat,“ usmívá se Petra Staňková.
Pavel Šupina se s Williamem Shakespearem prozatím setkal hlavně ve škole při hereckých cvičeních. „Mám z Romea obrovský respekt, ale chci se s tím porvat, jak nejlépe dovedu. Je to výzva a jsem zvědavý, jak se s ní dokážu popasovat,“ prozrazuje Pavel Šupina.
V dalších rolích milostného příběhu se objeví Tomáš Šulaj, Zdeněk Trčálek, Jiří Hejcman, Josef Kubáník, chůvu si zahraje Irena Vacková, diváci se mohou těšit i na Pavlínu Hejcmanovou, Jitku Hlaváčovou a další. Premiéru by uherskohradišťští diváci chtěli publiku představit v polovině června.
„Věříme, že v té době už budeme moct hrát, i když nepředpokládáme, že to bude přímo v divadle. Rozhodli jsme se proto uvést Romea a Julii pod širým nebem, v atraktivním prostředí nádvoří Galerie Slováckého muzea,” dodává režisér Lukáš Kopecký. O konkrétním datu rozhodnou divadelníci podle rozvolňování protiepidemických opatření.

Vlastimil Langer

Zdroj: Slovácké divadlo
Petra Staňková bude hrát Julii a Pavel Šupina Romea. Foto: Marek Malůšek