Silvestr ve Zlíně byl ve znamení krádeží alkoholu a opilců, vítání nového roku bylo neobvykle klidné

03.01.2023 11:04

ZLÍN - Poslední den starého roku a vítání nového proběhlo ve Zlíně z pohledu městské policie neobvykle klidně. Strážníky tak zaměstnávaly převážně úkoly spojené se zvýšeným dohledem u nákupních center, krádeže v obchodech, opilci, kteří nezvládli konzumaci alkoholu a drobné výtržnosti.
„Mezi věcmi, které se pachatelé pokoušeli odnést z prodejen bez placení, dominoval jednoznačně alkohol. Krátce po deváté hodině ranní tak řešila hlídka MP Zlín v centru města 60letou ženu, která měla zálusk na láhev rumu. O několik minut později pak další hlídka zamířila do supermarketu na nábřeží, kde se 32letý muž pokusil odcizit láhev meruňkového destilátu. Jak přitom strážníkům sám sdělil, hodlal si jím zpříjemnit loučení se starým rokem. Stejnou pohnutku měl i 29letý muž, který měl spadeno na láhev šumivého vína, nebo seniorka, kterou odpoledne přistihli při krádeži kávy,“ vyjmenoval Pavel Janík, zástupce ředitele zlínské městské policie s tím, že všechny popsané přestupky proti majetku vyřešili strážníci uložením pokuty.
V centru krajského města nalezla hlídka MP Zlín v odpoledních hodinách zraněného 34letého muže. Strážníci mu poskytli první pomoc a přivolali zdravotnickou záchrannou službu. „Jak následně zjistili, zranění předcházela potyčka, při níž dotyčného udeřil do obličeje 40letý sociálně nepřizpůsobený muž, který je strážníkům dobře známý pro svá častá protiprávní jednání. Vysvětlení, co se tedy vlastně stalo, dost komplikovala podnapilost obou aktérů. Analyzátor alkoholu v dechu se v případě napadeného zastavil na hodnotě přesahující 3,5 promile, u útočníka 2,4 promile. Incident tak bude mít dohru před správním orgánem,“ dodal Pavel Janík.
Nadměrná konzumace alkoholu působila značné problémy i dalším spoluobčanům. Za zmínku tak stojí 37letý muž, který se večer uložil k odpočinku mezi park a autobusové nádraží. Okolí přitom zaujal zejména tou skutečností, že se stačil částečně svléknout a nabídl tak nevábný pohled na partie, které bývají ve slušné společnosti obvykle zakryté.  Strážníci muže probudili, ten záhy pochopil, že se ještě nenachází v teple své postele, kam se ale nakonec dokázal odebrat po svých.
„Naopak 55letou ženu, která se společně s láhví odložila na chodník u bytového domu, museli strážníci doprovodit až k jejímu bydlišti, kde si ji převzal do péče její partner. Silvestr byl tak jedním z mála dnů v roce, který se obešel bez převozu opilců k bezpečnému vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice,“ řekl zástupce ředitele MP Zlín.

Vlastimil Langer
Zdroj: Městská policie Zlín
Ilustrační foto: Archiv SNZK