Sesuv podmáčeného svahu ve Francově Lhotě ohrožuje rodinné domy

22.02.2023 17:12

FRANCOVA LHOTA - Celé dopoledne zasahovalo dnes pět jednotek hasičů v obci Francova Lhota na Vsetínsku, kde místní občany již několikátý den trápí sesuv půdy směrem k rodinným domům, jejichž obyvatelé prozatím nemuseli být evakuováni.
„U této události jsme dnes vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Po příjezdu na místo, kde se již nacházel zástupce obce i geotechnik, hasiči zjistili, že se pohnul břeh o velikosti okolo jednoho tisíce metrů čtverečních promáčené hlíny. Po rozhodnutí geotechnika začali hasiči čerpadly odčerpávat vodu ze studní, nacházejících se nad místem sesuvu, aby se snížila hladina spodních vod. Po poledni jednotky práci ukončily a vrátily se zpět na své základny. Na místě zůstali pouze místní hasiči,“ popsala postup hasičů jejich tisková mluvčí Lucie Javoříková.
Další činnost a zajištění odčerpávání vody pomocí bezobslužných čerpadel si zajistí obec, a to včetně techniky na odkopání zeminy.