Sběrný dvůr na Zacharu nebude přijímat stavební a demoliční odpad

17.06.2024 15:38

KROMĚŘÍŽ - Sběrný dvůr v ulici Nitranská na sídlišti Zachar již nebude od 1. července přijímat stavební a demoliční odpad. Vyplývá to z obecně závazné vyhlášky o stanovení obecního systému odpadového hospodářství, kterou vydalo městské zastupitelstvo.
„Nově bude místem pro ukládání stavebního a demoličního odpadu sídlo společnosti Biopas v Kaplanově ulici. Tato služba ale již bude zpoplatněna. V případě většího množství suti si občané mohou u Biopasu objednat kontejner, který jim firma přiveze a naplněný ho zase odveze,“ uvedl místostarosta Karel Holík.

Sběrný dvůr dosud přijímal stavební a demoliční odpad zdarma a bez omezení. Ročně jeho množství převyšovalo 4000 tun. „Příjem tohoto odpadu zdarma byl nadstandardní službou, neboť město nemá povinnost tento odpad odebírat. Často přitom suť a jiný podobný odpad vozily na sběrný dvůr také firmy. Město za skládkování platí nemalé peníze, což systém odpadového hospodářství prodražuje. Podle odhadů tímto opatřením ročně ušetříme zhruba tři miliony korun,“ dodal Holík.

Odpadové hospodářství tvoří podstatnou položku na výdajové stránce rozpočtu města. Radnice na něj loni doplácela asi 33 milionů Kč. Největším nákladem je skládkování, které letos přijde na 1250 korun za jednu tunu. Město proto nadále apeluje na občany, aby tříděním snižovali množství komunálního odpadu v popelnicích, a to i s ohledem na to, že v roce 2030 bude skládkování definitivně ukončeno.

„Město nedávno uzavřelo smlouvu na zpětný odběr pneumatik, za jejichž likvidaci dříve také platilo. Od letoška má také uzavřenou smlouvu, na základě které obdrží příspěvek na úklid odpadu z tabákových výrobků na veřejných prostranstvích. Další peníze radnice ušetří díky snížení počtu mobilního svozu odpadu na dva. Celkem by tato opatření mohla ročně vynést zhruba jeden milion korun,“ sdělil Jan Vondrášek, kroměřížský tiskový mluvčí.

Příjem do systému odpadového hospodářství by mělo přinést i zapojení firem, tedy právnických osob, a podnikatelů, tedy podnikajících fyzických osob. „Řada podnikatelů a firem ukládá svůj odpad do veřejně přístupných kontejnerů, přitom za ukládání svého odpadu nic neplatí. Změnou vyhlášky se jim otevírá možnost ukládání odpadu legalizovat,“ přiblížil vedoucí radničního odboru služeb Lambert Hanzal.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Kroměříž