Samoobslužné pokladny svádí některé jedince ke krádeži

03.04.2022 07:50

MĚSTSKÁ POLICIE ZLÍN – Zavádění samoobslužných pokladen ve velkoplošných prodejnách mohou chápat někteří jedinci jako snadný způsob, jak odejít z obchodu s nezaplaceným zbožím. Ale většinou se přepočítají.  

„Ve čtvrtek 17. března odpoledne byla hlídka Městské policie Zlín přivolána do supermarketu na sídlišti Jižní Svahy. Zde neunikl pozornosti zaměstnance ostrahy muž, který na samoobslužné pokladně namarkoval pouze část zboží, přičemž další položky držel v ruce a chtěl je získat bez zaplacení. Devětadvacetiletý Zlíňan se tímto způsobem pokusil obohatit o zboží za bezmála 900 Kč. Strážníci tak jeho jednání kvalifikovali jako přestupek proti majetku a dotyčný odešel z prodejny bez nezaplaceného nákupu a navíc lehčí o částku, kterou uhradil uloženou pokutu,“ informoval Pavel Janík, zástupce ředitele zlínské městské policie.

Načtení celé řady položek u samoobslužné pokladny vyžaduje nejen aktivní spolupráci zákazníků, ale také jejich elementární poctivost. Týká se to především zboží, které není na obalu opatřeno čárovým kódem, nejčastěji právě proto, že žádný obal nemá, hlavně ovoce, zelenina a pečivo.

V posledních dnech si nelze nevšimnout, že se hlavně mezi mládeží šíří trend, kdy dražší výrobek úmyslně označí na pokladně jako levnější, a uhradí tak nižší částku. Tyto „záměny“ se pochopitelně odrazí v denní inventuře a není tak divu, že to provozovatelům obchodů i jejich zaměstnancům vadí a na tyto drobné podvody se zaměřují. Pro mládež tak máme malou, ale o to cennější radu: Jestliže vám ušetřená desetikoruna nestojí za problémy před zákonem, NEDĚLEJTE TO!

Samozřejmě, že vedle popsaných typů podvodného jednání nezmizeli ani „klasičtí“ zloději, kteří si zboží naskládají do všemožných úkrytů a pokusí se projít přes pokladnu bez zaplacení.

„Dvojice tragédů ve věku 25 a 32 let tak ‚poctila‘ svojí návštěvou velkoplošnou prodejnu v ulici Nábřeží. Přímo mezi prodejními regály si naskládali do batohu šest lahví vodky, přičemž si počínali tak ‚šikovně‘, že jim jedna z nich upadla na zem a rozbila se. Ideální způsob, jak na sebe upozornit,“ řekl Pavel Janík.

Strážníci se od obou mužů dozvěděli, že odcizený alkohol měl sloužit jako časoprostorová brána, která jim umožní přesun do jiné dimenze, řečeno jejich slovy: „Chtěli jsme se pořádně ožrat.“ Protože ani jeden z nich nebyl v oblasti majetkových deliktů nováčkem, bude mít podezření z přestupku proti majetku dohru u správního orgánu.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Městská policie Zlín