Řidič odmítl dechovou zkoušku kvůli roušce a z obav před nákazou

06.04.2020 16:05

ZLÍN Až padesátitisícová pokuta hrozí dvacetiletému řidiči ze Zlínska, kterého policisté přistihli za volantem s podezřením, že je opilý. Kvůli obavám z nákazy odmítl sundat roušku a podrobit se dechové zkoušce.
„Policisty z pohotovostního a eskortního oddělení upoutal o víkendu svým způsobem jízdy, při němž kličkoval po vozovce od pravého okraje k jejímu středu, řidič osobního vozidla. Protože řidič svou jízdou ohrožoval provoz a policisté nevěděli, co je příčinou této nekoordinované jízdy, řidiče zastavili?“ informovala dnes policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Po výzvě k vystoupení z vozidla policisté viděli, že zdravotní problémy řidiče zřejmě za nestandardní jízdou nestojí. Vyzvali ho proto k dechové zkoušce, aby zjistili, zda není pod vlivem alkoholu.
„Mladý muž z obce na Zlínsku ovšem dechovou zkoušku odmítl, přestože policistům tvrdil, že před jízdou alkohol nepil. Důvodem odmítnutí byla obava o jeho život a zdraví, pokud by si sundal z tváře roušku. Policisté muže ubezpečili, že oni roušky mají, navíc jsou venku, z dosahu dalších osob, mladík přesto na svém odmítnutí trval. Ze stejného důvodu odmítl také zkoušku na přítomnost omamných a psychotropních látek,“ popsala událost mluvčí.
Policisté muže na závěr vyzvali k tomu, aby se podrobil lékařskému vyšetření ke zjištění návykových látek v organismu, ale dočkali se stejné negativní odpovědi.

Policistům nezbylo, než řidiči další jízdu zakázat, zadrželi mu řidičský průkaz a přestupek předali k vyřízení pracovníkům přestupkového odboru příslušného úřadu.
„Za přestupek, kdy se mladý muž odmítl podrobit vyšetření, zda není ovlivněn alkoholem nebo návykovou látkou, může ve správním řízení dostat pokutu až 50 tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky?“ uzavřela Monika Kozumplíková.
Vlastimil Langer
Zdroj: PČR Zlínského kraje
Ilustrační foto: Archiv KNZ