Rehabilitační oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí má ve všech pokojích nové rozvody kyslíku

29.01.2022 13:32

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Nové rozvody kyslíku od zásobníku do pokojů pacientů na rehabilitačním oddělení jsou novinkou, kterou zavedla Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí s cílem zajistit co nejkvalitnější péči o pacienty s případnými dýchacími obtížemi.
„V uplynulých dnech jsme dokončili rekonstrukci rozvodů kyslíku, které nyní máme nainstalovány i ve všech pokojích rehabilitačního oddělení,“  řekl na úvod předseda představenstva Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí Milan Leckéši s tím, že tato investice byla realizována i proto, aby nemocnice měla do budoucna navýšenou kapacitu počtu lůžek pro pacienty vyžadující kyslíkovou podporu.
„Medicinální kapalný kyslík se používá jako dodatečný zdroj kyslíku nejen v intenzivní péči, ale i jako podpora pacientů s dýchacími potížemi na standardních lůžkách. Jeho běžná spotřeba se před pandemií koronaviru pohybovala v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí okolo 150kg/den. V období nejvyšší obložnosti pacientů s covid-19 na standardních lůžkách a lůžkách intenzivní péče, byla spotřeba průměrně 800kg/den,” vysvětlil referent zdravotnické techniky Jaromír Petřík.
„Po předchozích zkušenostech při jednotlivých vlnách koronaviru jsme se zaměřili na posílení distribuce kyslíku i do prostor, které ještě nebyly zcela saturovány možným napojením pacientů na přímé rozvody. Tím bylo právě rehabilitační oddělení,” doplnil Milan Leckéši.
K rozšíření centrálního rozvodu kyslíku se nemocnice rozhodla během podzimu. Současně došlo k instalaci nové, objemově větší kapacitní nádoby na medicinální kyslík včetně ovládacích prvků systému a odpařovače, který zajišťuje přeměnu kapalného kyslíku na plynný.
„Na rehabilitačním oddělení se zaměřujeme především na časnou rehabilitaci po náhradách velkých kloubů dolních končetin, zejména kyčelního a kolenního. Z dalších diagnóz se dále jedná o komplikované úrazy a polytraumata, vertebroalgické stavy nejrůznější etiologie a stavy po amputacích dolních končetin,” objasnila Věra Fajkošová, primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí.

Vlastimil Langer

Zdroj: Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

Foto: Archiv SNZ