Rakety, čaj a sušenky ve hvězdárně

18.06.2021 14:02

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Ještě dva pořady, vedle běžných večerních pozorování a denních exkurzí, uspořádá do konce školního roku valašskomeziříčská hvězdárna. 

Nejprve to bude Cesta ke hvězdám, která se uskuteční v sobotu 19. června od 14:00 hodin a bude určena rodinám s dětmi. „Společně se podíváme mezi první snílky o cestách do vesmíru a na některé jejich úspěšné i méně zdařilé nápady. Také si ukážeme, na jakém principu fungují rakety, a seznámíme se s prvními zvířecími kosmonauty,“ prozradil autor pořadu a odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva. Rodinné odpoledne završí výroba jednoduchých raket na vodní pohon, které návštěvníci vypustí k nebi pomocí speciálního katapultu. 

O necelý týden později, v pátek 25. června ve 21:00 hodin, bude hvězdárna dějištěm pohodové akce nazvané Čaj o jednadvacáté. „Bude to tradiční symbolické rozloučení se školním rokem,“ avizuje průvodce pořadem a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
„Zájemce pozveme na trochu jiné pozorování večerní oblohy. Projdeme si náš areál a budeme si vyprávět nejen o hvězdách, ale i o souhvězdích a příbězích, které se k nim váží,“ upřesnil Kraus a dodal, že v duchu názvu pořadu nebude chybět malé občerstvení v podobě čaje a sušenek. Podrobnosti lze nalézt na www.astrovm.cz.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí