Radní vybrali restaurátora, který dokončí opravu morového sloupu na Velkém náměstí

07.04.2021 08:57

KROMĚŘÍŽ - Mariánský sloup uprostřed Velkého náměstí letos projde druhou etapou oprav. Restaurátorské práce provede Václav Mašek, který v rámci vyhlášené veřejné zakázky předložil nejvýhodnější nabídku.
„V loňském roce proběhla oprava a zlacení sochy Panny Marie na vrcholu Mariánského sloupu. Letos pak přichází řada na restaurátorské práce na sloupu, architektuře podnože se sochami světců a na kamenném soklu,“ sdělila místostarostka Daniela Hebnarová.
Město za zakázku zaplatí 1,4 milionu korun včetně DPH.  Restaurátorské práce budou probíhat na hlavici sloupu i na sloupu samotném, na podstavci s volutovými křídly, na čtyřech sochách světců, na dvou erbech a na soklu sloupu.
Opraveno bude zlacení i kovové atributy soch. Se zahájením prací se počítá 15. dubna, hotovo by mělo být do 30. září. Část nákladů na restaurování sloupu pokryje dotace ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón,“ řekl tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
Nově zlacená socha Panny Marie s Ježíškem na vrcholku Mariánského sloupu uspěla v soutěži Památka roku 2020. Zvítězila v krajském kole soutěže a postoupila do kola celostátního.
„Ocenění nás potěšilo. Je mimo jiné i výsledkem bezproblémové spolupráce s restaurátorem panem Maškem, jehož zásah ocenili i pracovníci památkového ústavu. Proto jsme rádi, že to bude právě on, kdo bude v restaurování celé památky pokračovat,“ doplnila Hebnarová.
Mariánský sloup byl postaven v letech 1680 až 1681 po morové epidemii, která postihla město právě v roce 1680. Sochy stojící na úpatí sloupu představují tyto světce - svatého Václava coby patrona Olomouce, svatého Mořice, patrona kroměřížské kapituly, svatého Rocha, který je ochráncem před morem, a svatého Floriána, který měl nadále chránit město před požáry i povodněmi.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž