Račín opouští poslední nájemník, zbylé domy v lokalitě čeká demolice

23.05.2021 12:05

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice přestěhovala posledního nájemníka dříve problematické lokality Račín. „Jednalo se o občana, který platí nájem, a proto bytová komise navrhla a rada schválila jeho přestěhování do jiného městského bytu. Všechny zbylé domy na Račíně jsou tak nyní již prázdné a můžeme připravovat jejich odstranění,“ uvedl místostarosta Karel Holík.
„Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů na Račíně mělo k ideálu daleko. Lidé bydlící v okolí městských domů si stěžovali na hluk i na chování obyvatel Račína k nim i jejich majetku,“ připomněěů Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.
„Bylo zřejmě, že tento stav je dále neudržitelný. Už v minulém volebním období jsme proto začali platící nájemníky stěhovat jinam a později neplatiče řešit soudně, včetně vyklizení bytu s pomocí exekutora. Mám radost, že se problém podařilo vyřešit a že obyvatelé Dolních Zahrad mohou žít v klidu,“ řekl starosta Jaroslav Němec.
Demolice objektů na Račíně začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva obytné domy a jedna technická budova. O rok později odborná firma odstranila dvě hospodářské budovy, které dříve bývaly nelegálně obývány. Neplatiči do těchto objektů natahovali elektřinu kabely z obytných budov, což neodpovídalo bezpečnostním normám. V lokalitě žily desítky lidí, většina nelegálně či bez placení nájmu.
Město nyní bude připravovat odstranění zbývajících tří obytných budov. „Rádi bychom to stihli ještě v letošním roce. Potom přijde na řadu rozhodování o budoucím využití lokality. Jednou z možností je prodej pozemků pro individuální bydlení,“ uzavřel Holík.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž