První Zlínský filmový víkend přinese exkurze na Filmových ateliérech, projekce filmů a besedy s filmovými osobnostmi

10.11.2022 18:08

ZLÍN - Jedinečnou atmosféru zlínských Filmových ateliérů a setkání s úspěšnými tvůrci, kteří zde začínali, budou mít možnost zažít návštěvníci 1. Zlínského filmového víkendu. „Organizátoři navazují na projekt Filmového Tesáku a zakládají novou tradici tematických setkání ve Zlíně. Poprvé se uskuteční od 11. do 13. listopadu a nabídne projekce zajímavých snímků, setkání s filmovými osobnostmi i exkurze po areálu ateliérů. Součástí bude i promítání pásma krátkých filmů, jejichž vznik byl podpořen Nadačním fondem Filmtalent Zlín a které získaly významná ocenění doma i v zahraničí,“ uvedla Kateřina Martykánová, PR manažerka.

„Své filmy i své zlínské stopy na 1. Zlínském filmovém víkendupostupně představí režiséři Michal Nohejl, Tomáš Hodan a Dan Svátek,“ sdělila za organizátory Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu a dodala, že si tvůrci v doprovodu svých hostů také zavzpomínají na létastrávená ve Zlíně a společně se pak s účastníky besedy vydají na noční prohlídku míst spojených s jejich studii.

V pátek 11. listopadu je od 17 hodin na programu oceňovaný film Okupace. Následovat bude v 19 hodin beseda s režisérem Michalem Nohejlem a kameramanem Janem Basetem Střítežským. Sobota 12. listopadu bude patřit filmům režiséra Dana Svátka. Ve 14:30 hodin je na programu promítnutí úspěšného snímku Úsměvy smutných mužů. V 17 hodin bude uvedena mimořádná projekce rozpracovaného filmu Dvě slova jako klíč, který opět vychází z knihy spisovatele Josefa Formánka. Oba tvůrci pak budou společně s producentem filmu Martinem Gazdou z IS Produkce diskutovat s diváky od 19 hodin.

„V neděli 13. listopadu ve 14:30 hodin uvedou režisér Tomáš Hodan a trikový specialista Boris Masník dokumentární film Filmový dobrodruh Karel Zeman. Půjde o netradiční projekci, která se bude konat v původním velkém ateliéru. Další film Tomáše Hodana Poslední závod promítáme v 17 hodin. Do třetice se s režisérem bude možné setkat na besedě v 19 hodin,“ dodala k programu Kateřina Martykánová.

Pásma krátkých českých filmů, jejichž vznik byl podpořen Nadačním fondem Filmtalent Zlín a které zabodovaly na filmových festivalech, budou uvedeny v sobotu 12. a v neděli 13. 11. od 11:30 hodin pod názvem Filmtalent Stars.

Samostatné exkurze po areálu Filmových ateliérů proběhnou v pátek 11. 11. od 15:30 hodin, v sobotu 12. a v neděli 13. 11. od 10:00, 13:00 a 15:30 hodin. Vstupné na jednotlivé filmové projekce, exkurze a besedy je 99 Kč a lze je zakoupit pouze online. Jejich kapacita je omezená, proto doporučujeme včasný nákup vstupenek. Organizátorem akce je společnost Filmfest s.r.o., pořadatel Zlín Film Festivalu.

Vlastimil Langer
Zdroj a Foto: Magistrát města Zlína