První pomoc zraněnému řidiči na Kroměřížsku poskytli policisté z Prostějova

05.10.2022 08:35

KROMĚŘÍŽSKO - Ve čtvrtek 29. září krátce před půl jedenáctou v noci eskortovali policisté Oddělení hlídkové služby Prostějov svěřence z Výchovného ústavu Střílky. Za Morkovicemi na Kroměřížsku spatřili v pravotočivé zatáčce vozidlo Ford Tranzit, které leželo na pravém boku napříč cesty. Hlídka zajistila převáženou osobu, aby nemohla z vozidla utéct a okamžitě spěchala k dodávce.
„Kabina byla zdeformovaná, policisté se nemohli k zakrvácenému řidiči ani z jedné strany dostat. Muž vůbec nereagoval na oslovení. Z vozidla stoupal hustý kouř, pod ním byly provozní kapaliny, proto se hlídka rozhodla rozbít čelní sklo. Policisté vypnuli motor a zkontrolovali životní funkce muže, nedýchal, nemohli nahmatat pulz. Proto ho pomocí Rautekova manévru s fixací krční páteře vyprostili z vozidla. Přenesli jej do bezpečného prostoru a začali poskytovat první pomoc,“ popsala první okamžiky policejní mluvčí Barbora Balášová.
Policisté pak zřidiči zprůchodnili dýchací cesty a zraněný zalapal po dechu. Ještě zkontrolovali, jestli jel muž opravdu sám, což se potvrdilo. Žádná další osoba tam nebyla. „Zraněného pořádně prohlédli, zda nemá masivní krvácení, uložili jej do stabilizované polohy, poskytli mu tepelný komfort pomocí izotermické folie a kontrolovali základní životní funkce až do příjezdu záchranné služby. Záchranáři si zraněného převzali a kroměřížští dopravní policisté začali vyšetřovat dopravní nehodu,“ řekla mluvčí.
Prostějovští policisté se vrátili ke služebnímu vozu, zkontrolovali zajištěnou osobu, která byla v pořádku. Dokonce si od svěřence vysloužili pochvalu, že jsou hrdinové. Záchranu lidského života měl tento mladík v přímém přenosu.
„K nehodě došlo tak, že řidič dodávky nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám a dalším okolnostem, najel na krajnici do travnatého příkopu, kde se otřel o dva listnaté stromy a následně se s vozidlem přetočil přes střechu a skončil na pravém boku,“ dodala Barbora Balášová.

Vlastimil Langer
Zdroj: Policie Zlínského kraje
Ilustrační foto: Archiv SNZ