Projekt Pohni městem přinese další čtyři investice

31.10.2022 07:25

OTROKOVICE - Cyklomyčky u cyklostezek, chytrá lavička na náměstíí 3. května, psí hřiště na Trávníkách i parkovací místa u Domu s pečovatelskou službou v Kvítkovicích. To jsou projekty za téměř dva miliony korun, o jejichž realizaci rozhodli lidé ve veřejném hlasování v rámci projektu Pohni městem a dostali také zelenou od radních. Kompletně dokončeny by měly být v roce 2023.
„Občané Otrokovice měli i v tomto roce možnost rozhodnout o dvou milionech korun z městského rozpočtu a podílet se tak na utváření podoby města. Každá ze čtyř místních částí měla k dispozici 500 tisíc korun. Do tohoto limitu mohli lidé navrhnout projekt, který by byl následně zařazen do veřejného hlasování. Lidé nakonec vybírali z devíti návrhů. Celkem lidé odevzdali 1757 hlasů,“ uvedla Leka Vaculová, otrokovická tisková mluvčí.
„Těší nás, že lidé mají stále zájem podílet se na rozvoji města a zasílají nám své návrhy. S pokračováním projektu proto počítáme i v příštím roce,“ komentovala starostka města Otrokovice Hana Večerková.   
Loňský ročník Pohni městem přinesl občanům workoutové hřiště, opičí dráhu a úpravu hřiště v areálu školky. Tyto investice jsou již realizovány a do konce roku zbývá dokončit osvětlení v ulici Bařinky. Stejným způsobem budou postupně v příštím roce realizovány letos odhlasované projekty  

Vítězné projekty roku 2022 (odůvodnění zaslané navrhovateli)

Doplnění parkovacích míst u Domu s pečovatelskou službou Kvítkovice (450 000 Kč)
Z důvodu nedostatku parkovacích míst před Domovem s pečovatelskou službou na ulici Nivy v Kvítkovicích bylo navrženo doplnění parkovacích míst, do aktuálně travnaté plochy. Rozšíření parkovacích míst pomůže jak obyvatelům domova s pečovatelskou službou, tak i návštěvám tohoto zařízení.

Chytré lavičky na nám. 3. května (390 000 Kč)
Návrh počítá s umístěním chytré lavičky na náměstí 3. května v Otrokovicích. Lavička disponuje plně funkčním ostrovním solárním systémem s akumulátory, nad sedací plochou jsou umístěny dva fotovoltaické panely. Dvě USB zásuvky po stranách umožní snadné dobíjení, funkce mohou být rozšířeny i o Wi-Fi nebo indikátory veličin jako je stav CO2, okolní teplota a vlhkost vzduchu nebo hladina hluku v okolí. Pokud se provoz a využití lavičky osvědčí, bude následně instalována i druhá.

Psí hřiště Trávníky (480 000 Kč)
Navržený areál je oplocený, a tudíž nehrozí volné pobíhání psů v lokalitě. Agility jsou zábavnou aktivitou nejen pro pejsky, ale i pro jejich pány. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. Kromě toho je každý trénink i závod výbornou příležitostí pro socializaci psa – jinými slovy pes se v tomto prostředí naučí stýkat s ostatními psy i lidmi, zvykne si na ně, ztratí strach a tím se eliminuje jeho agresivita z tohoto strachu plynoucí. V docházkové vzdálenosti od města takový areál chybí.

Cyklomyčky u cyklostezek (400 000 Kč)
Návrh počítá s umístěním cyklomyček u přístaviště a dopravního hřiště. Aktuálně jsou obě místa hojně využívána cyklisty pro volný čas i cesty do práce. Je to místo, kde si po návratu z vyjížďky mohou cyklisté své kolo umýt a nemusí se obávat ušpinění při jeho transportu, nebo při uskladnění doma. Cyklomyčka počítá s umýváním kol s využitím proudu vody a ručních kartáčů. Kolo se myje zdarma a bez chemie. Samozavírací ventil pustí vodu vždy zhruba na čtvrt minuty. V zimních měsících je myčka odpojena a tzv. zazimována, celý stojan se dá uskladnit.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Otrokovice