Prodejce nákladního auta kvůli podvodu s najetými kilometry čeká vězení

14.07.2021 16:42

POLICIE ZLÍNSKÉHO KRAJE- Nákladní auto značky Iveco prodal osmatřicetiletý majitel z Valašských Klobouk zájemci z Třebíče s tím, že má najeto okolo 40 tisíc kilometrů. Ve skutečnosti ale zatajil skutečný stav, podle kterého vůz najel 680 tisíc kilometrů a navíc v něm chyběl tachograf. Kvůli podvodu a značnému předražení auta má zaděláno na pořádný problém, který mu může vynést až pětiletý pobyt za mřížemi.

„Devětapadesátiletý muž z Třebíče našel na inzertním portále inzerát na prodej nákladního vozidla značky Iveco. Telefonicky se s prodávajícím domluvil na okolnostech prodeje. Prodejce tvrdil, že vozidlo má najeto asi čtyřicet tisíc kilometrů a že s ním v podstatě nejezdil. Kupující za vůz zaplatil čtyři sta sedm tisíc korun v hotovosti. V kupní smlouvě byla uvedena cena pouze třicet tisíc korun bez daně. Prodejce tuto nízkou cenu odůvodnil tím, že by z vysoké kupní ceny musel platit vysokou daň,“ informovala policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Vozidlu navíc chyběl namontovaný tachograf, ale prodejce slíbil, že ho po prodeji obratem dodá. To ovšem neučinil ani po několika urgencích, což vedlo kupujícího v podezření, že s vozidlem není něco v pořádku. Vydal se do prodejny vozidel, kde mu sdělili výčet oprav tohoto konkrétního vozu a také celou jeho historii. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že vozidlo má najeto více než šest set tisíc kilometrů.

„Kriminalisté z několika výslechů zjistili podstatu celého prodeje. Z dalšího prověřování vyšlo najevo, že prodejce o skutečném nájezdu kilometrů věděl, nicméně ho úmyslně zatajil. Z odborného vyjádření poté vyplynulo, že cena vozidla se skutečným nájezdem 684 000 kilometrů by se pohybovala pouze kolem 55 tisíc korun. Kupující tak přišel o nemalou finanční částku,“ řekla mluvčí.

Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně obvinili osmatřicetiletého muže z Valašských Klobouk ze spáchání trestného činu podvod, protože při prodeji vozidla v úmyslu se obohatit zamlčel kupujícímu skutečný stav najetých kilometrů. Připravil ho tím minimálně o dvě stě sedmdesát pět tisíc korun. V případě odsouzení hrozí muži trest odnětí svobody až na pět let.

Vlastimil Langer

Zdroj: Policie Zlínského kraje

Ilustrační foto: Archiv SNZ