Postřeh z druhé strany. Proč jenom já a pořád já ….

16.03.2017 08:07

To mi procházelo hlavou, když jsem se díval na přenos z březnového jednání zastupitelstva Zlínského kraje. Hejtman Jiří Čunek neříkal my členové rady jsme rozhodli. Zastupitelé slyšeli, „Já hejtman jsem, mimo jiné, změnil zasílání materiálů zastupitelům a změnil termíny jednání rady, já rozhodl, že předkladatel materiálů na jednání zastupitelstva nebude radní, ale úředník z příslušného odboru. Já jsem rozhodl….“ atd, atd. Ovšem čím jeho JÁ gradovalo, byl popis, jak získal nového předsedu představenstva Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Žádné výběrové řízení. „ Dohodli jsme se na Lysé hoře, kde pracuje jako záchranář. Je také ředitelem a to výborným lázní Karlova Studánka“, řekl mimo jiné zastupitelům Čunek.  A ještě dodal, že výborně šéfoval fakultní nemocnici v Olomouci, ale že musel odejít pro podezření z porušení zákona. Zdůraznil, že ho soud osvobodil. S nadsázkou lze říci, podle hejtmanových životních zkušeností, že je toto asi jeden z důvodů proč si vybral právě MUDr. R. Maráčka.
A ještě něco mají společného. Hejtman J. Čunek se vůbec netají tím, že zvládne všechny tři funkce - starosty, hejtmana, senátora. Z jeho vystoupení přímo čišelo, že vůbec nechápe, jak to může někomu vadit. Finanční otázku neřeší. Za dobře odvedenou práci se musí přece dobře zaplatit. Také nový předseda představenstva R. Maráček zřejmě o svých schopnostech nepochybuje. I on má mnoho dalších pracovních aktivit, jak tvrdí opoziční zastupitelé. Hejtman na tyto výhrady řekl, že jsou mu jedno a že je mu také jedno, pokud nebude vůbec chodit do práce – jako předseda představenstva vlastně ani nemusí.
K zamyšlení svádí také vyjádření MUDr. Maráčka, které si lze přečíst v jednom z jeho rozhovorů: „Funkci jsem přijal jenom proto, že budu řídit všechny krajské nemocnice. Jinak bych do toho nešel“.  Podle rozhodnutí hejtmana bude totiž předsedou představenstva všech čtyř krajských nemocnic, nejen té ve Zlíně.
Bylo zajímavé sledovat obličeje členů rady i při dalších bodech jednání. Například při projednávání situace kolem Holešovské průmyslové zóny. Ožehavé téma několika volebních období na Zlínsku. Hejtman rozhodl, že aktivity, co se týká nových zájemců, se utlumí. Řekl, že se soustředí na jednání s ekologickými aktivisty, kteří již roky bojkotují rozvoj zóny. Bohulibý záměr, ale již neřekl, jak je přesvědčí, aby dali zóně pokoj. Mohl konat již v minulých volebních období, kdy byl členem zastupitelstva.
Někteří radní s nadšením přikyvovali, ale další zachovali kamennou tvář. Možná jim začalo vrtat hlavou, že toto asi není pravé ořechové. Že je to odsouvá do zadních lavic. A to několik měsíců před parlamentními volbami. Nejen několik radních, ale i zastupitelů bude zřejmě chtít obhájit svoje současné pozice v Poslanecké sněmovně. A budou kandidovat na Zlínsku. Asi není pro ně dobré, když si odsouhlasili pravidelné přenosy z jednání zastupitelstva. Ovšem pro jejich voliče ano. Ale třeba na dalším zasedání už bude všechno jinak.
tob
Hejtman Jiří Čunek. Foto: www.kr-zlinsky