Pro obyvatele Rožnova je zeleň důležité téma

10.10.2021 12:17

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Procházka městem přilákala ve čtvrtek 7. října více než tři desítky občanů. Důležitost zeleně ve městě a její problematika se diskutovala na téměř tříhodinové pochůzce městem. Probírala se témata jako komplikace při výsadbě zeleně, plánované změny nebo složitost komplexní rekonstrukce Masarykova náměstí.
„Procházka začínala v sídlišti 1. máje, kde se účastníci seznámili se složitostí výsadby nové zeleně, na kterých místech mohou být stromy vysazeny nebo jaké omezení přinášejí inženýrské sítě. Následně se účastníci přesunuli na Tyršovo nábřeží, kde je vysazena lipová alej. Město se ji postupně snaží obnovovat a zachovat tak poskytovaný stín podél řeky a cyklostezky. Delší diskuze nastala na třetí zastávce, kterou bylo Masarykovo náměstí,“ uvedla tisková mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková. „Spolu s občany jsme prodiskutovali změny, které jsou aktuálně naplánovány, a to je například pokácení tří usychajících stromů. Probrali jsme plánovanou náhradní výsadbu a druh stromů, které zde budou vysazeny. Upřímně mě překvapila názorová shoda na nutnost celkové rekonstrukce náměstí tak. aby zde stromy poskytovaly potřebný stín hlavně v horkých letních dnech. Bavili jsme se o budoucím zlepšení stavu náměstí a také o nutnosti pracovat s opatřeními zadržující srážky a zavlažujícími systémy,“ popsala místostarostka Kristýna Kosová.
Procházky městem se zúčastnila také Marcela Klemensová z organizace Arnika. „Snažila jsem se lidem předat nezávislý, ale odborný pohled na potřebu zeleně ve městě. Ukázala jsem zúčastněným například řešení náměstí v jiných městech, jak se může pracovat se stromy a vysvětlili jsme si také celkovou finanční náročnost,“ dodala Marcela Klemensová.
V průběhu procházky měli zúčastnění možnost shlédnout termosnímky, které město nechalo zpracovat během léta. Teplotní hodnoty jen utvrdily zúčastněné o potřebě zeleně ve městě. Závěr procházky se uskutečnil v sále Brillovky, kde bylo diskutováno téma Nábřeží Dukelských hrdinů a plánovaná výsadba stromů. Téma zeleně ve městě lidem není lhostejné a důkazem byly desítky dotazů, které byly během procházky zodpovězeny odborníky na danou oblast. 

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm