Příznivému klimatu v otrokovických školách pomáhají preventivní programy, hradí je město

03.03.2024 09:25

OTROKOVICE - Šikaně, agresivitě, závislostem a jiným formám nežádoucího a rizikového chování na školách předchází minimální preventivní programy. „Na ty ale školám nepřispívá stát. Chtějí-li je realizovat, musí náklady pokrýt ze svého rozpočtu město. Otrokovická radnice na ně ročně vynaloží 300 tisíc korun,“ informovala Lenka Vaculová, tisková mluvčí radnice.

Potřeba realizace preventivních programů vzešla ze vzájemné komunikace vedení města, škol i odborníků. „Jedním z odrazových můstků pro stanovení a realizaci preventivních programů byl v minulých letech výzkum rizikového chování u adolescentů, který ve školách proběhl ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Potřeba jejich realizace vyplývá i z pravidelných pracovních schůzek s metodiky prevence škol i pracovníky OSPOD. Důležitou součástí našich aktivit je také spolupráce s metodičkou prevence z odboru školství, mládeže a tělovýchovy Zlínského kraje, kde získáváme zpětnou informaci o situaci na školách. Volíme různé nástroje s hlavním cílem předcházet rizikovému chování,“ sdělila vedoucí odboru školství a kultury Barbora Galatík Šopíková.

Náplň a rozsah preventivních programů určují odborníci z oblasti prevence sociálně patologických jevů. Týkají se žáků od prvních až po deváté třídy a mohou se odehrávat ve třídách nebo v rámci vícedenních adaptačních pobytů. Soustředí se na aktivity pro posílení a utužení sociálních vztahů formou kolektivních her a společných aktivit.
„Programy ať už adaptační nebo přímo ve třídních kolektivech by měly formovat osobnost dětí, rozvíjet sociální vztahy a dovednosti, které jsou stále narušeny od dob pandemie COVID 19. Nejvíce potřebné jsou třídy, kde žáci přechází z prvního stupně na druhý. Právě u nich často dochází ke změnám ve složení kolektivu,“ doplnila Barbora Galatík Šopíková.

Vedení radnice si potřeby žáků v této oblasti uvědomuje a prostřednictvím finanční podpory cílí na nastavení koncepčního systému primární prevence.
„Jde především o to eliminovat výskyt rizikových jevů, ale i podpořit školy v naplňování vyhláškou stanovených povinností. Preventivní programy pomáhají upevnit sociální postavení dětí v kolektivu i upozorňovat na aktuální rizika spojené například s on-line prostředím. Soubor všech takto realizovaných opatření pak tvoří základ pro přívětivé a přátelské prostředí školy, které minimalizuje možnost vzniku nežádoucího chování. Finance, které takto každoročně vynakládáme, jsou investicí do našich dětí a jejich budoucího života,“ uzavřela starostka města Otrokovice Hana Večerková.
Vlastimil Langer

Zdroj: Městský úřad Otrokovice
Ilustrační foto_ Archiv SNZK