Přibývá závažnějších úrazů z elektrokoloběžek
ZLÍN - Urgentní příjem, traumatologie a někdy i jednotka intenzivní péče nebo ARO. Bohužel i takhle může končit jízda na
elektrokoloběžce. „S větší dostupností sdílených koloběžek přibývá i těch, kteří je používají v případě nenadálé potřeby někam se přesunout. Často bez jakýchkoliv zkušeností, vybavení, a s alkoholem v krvi,“ uvedla Dana Lipovská, tisová mluvčí nemocnice.
V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně řeší na traumatologii každý týden případy poraněných koloběžkářů. Často se jedná o různé zlomeniny končetin, někdy jsou ale zranění vážnějšího charakteru. „Stává se čím dál častěji, že si lidé, kteří se vracejí z nějakého večírku, vezmou elektrokoloběžku, aniž by měli potřebné vybavení, tedy především přilbu. Pod vlivem alkoholu pak přecení své schopnosti, jedou příliš rychle, a to už je jen kousek k nějaké nehodě,“ popsal primář Traumatologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati Petr Menšík s tím, že u vážných případů se například jedná o poranění hlavy, pánve nebo páteře a pacienti pak končí na jednotkách intenzivní péče nebo ARO.
Potvrdil to i primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Tomáš Gabrhelík. „Od začátku roku jsme měli na oddělení šest takových pacientů. Někteří měli zlomená žebra, poraněnou hlavu nebo i natrženou slezinu. U posledního případu jel z kopce na elektrokoloběžce muž pod vlivem alkoholu, nezvládl to a skončil u nás s pohmožděnými plícemi.“ sdělil primář Gabrhelík.
„A co by lékaři doporučili lidem, kteří používají elektrokoloběžky? Aby měli řádné vybavení, hlavně přilbu na hlavě, jízdu přizpůsobili svým zkušenostem a povrchu, po kterém jedou, nejezdili pod vlivem alkoholu a především – aby používali zdravý rozum,“ vzkázala tisková mluvčí nemocnice.
Vlastimil Langer
Zdroj: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně
Foto: KNTB a Vlastimil Langer