Při zbraňové amnestii ve Zlínském kraji občané odevzdali 145 zbraní

12.08.2021 14:24

POLICIE ZLÍNSKÉHO KRAJE - Od 30. ledna do 31. července letošního roku proběhla zbraňová amnestie, během které mohli lidé beztrestně a bez vysvětlení odevzdat nelegálně držené zbraně nebo naopak za splnění zákonem stanovených podmínek požádat o jejich legalizaci a ponechat si je, převést na jiného oprávněného držitele nebo ji prodat. Zbraňovou amnestii zavedla novela zákona o zbraních a týká se i střeliva.

„Při letošní zbraňové amnestii odevzdali lidé ve Zlínském kraji na Policii ČR 145 zbraní a 2 500 kusů střeliva. Při předchozí amnestii, která byla v roce 2014, přinesli lidé 244 zbraní a 9 000 kusů střeliva,“ informovala krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Z celkového počtu letošních odevzdaných zbraní se v kategorii A jednalo o 11 zbraní, z toho čtyři byly jednohlavňové automatické letecké kanony sovětské výroby Afanasjev nebo Nudeľman-Richter a jeden dvouhlavňový letecký automatický kanon sovětské výroby Grzajev–Šipunov. V kategorii B a C pak lidé odevzdali po 67 kusech zbraní.

V průběhu amnestie lidé na policii nosili i munici, např. protiletadlové střely 57 mm PLK ČS, různé pěchotní střelivo, světlice, dýmovnice nebo různé pyrotechnické předměty vlastní výroby.

„Policie občany vyzývala, aby s municí nemanipulovali, obrátili se na Policii ČR a následně vyčkali příjezdu pyrotechnické služby. I přesto přinesl v druhé polovině července na kroměřížské pracoviště Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál dvaasedmdesátiletý muž ruční granát RG-5. Policisté museli kvůli této munici evakuovat budovu Územního odboru policie. Přivolaný pyrotechnik z Frýdku-Místku pak určil, že se jedná o cvičný granát a munici si převzal ke zničení,“ sdělila mluvčí.
Za zajímavý kousek odevzdaný na Vsetínsku považují policisté z Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál flobertku vzor 1895, která má v rámci jedné hlavně dva vývrty v ráži 6 a 9 mm flobert, přičemž jeden vývrt je drážkovaný a druhý hladký. Další nezvyklou odevzdanou zbraní je obojetnice Peterlongo Innsbruck, systém Lancaster, ráže 20/70, 8 x 57 IRS.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje