Prestižní ocenění iF DESIGN STUDENT AWARD 2024 míří do Zlína
ZLÍN - Absolvent ateliéru Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně Štěpán Dlabaja obdržel prestižní mezinárodní ocenění iF DESIGN STUDENT AWARD 2024 za projekt AREALMS, který realizoval v rámci své disertační práce s názvem Design dětské hračky na principu rozšířené reality.
„Práci vedl Martin Surman, vedoucí ateliéru. Dalšími oceněnými byli Tadeáš Kříbek z ateliéru Game design FMK UTB a Tomáš Hanáček z Ústavu informatiky a umělé inteligence Fakulty aplikované informatiky (FAI) UTB, kteří na projektu AREALMS autorsky participovali,“ uvedla Petra Svěráková, tisková mluvčí zlínské univerzity.
Cena iF DESIGN AWARD patří mezi nejprestižnější ocenění za design na světě. Soutěž je zaměřena na globální dopad designu a pořádá ji nezisková nadace iF Design Foundation, která zajišťuje nestrannost odborné poroty a dodržování přísných kritérií hodnocení. Získat cenu iF DESIGN AWARD znamená projít přísným dvoustupňovým výběrem renomovaných odborníků na design, přičemž projekt AREALMS byl vybrán mezi 76 oceněných prací z téměř 11 000 přihlášených z celého světa. Porota ocenila především celkovou koncepci projektu, ale i jeho komplexnost, kdy součástí bylo i zpracování brandu, packagingu a informačního designu v podobě stručného návodu.
Celý multidisciplinární tým projektu AREALMS se také zúčastnil oficiálního vyhlášení výsledků, které se uskutečnilo v italském Miláně. Během dvoudenního programu měli výherci možnost seznámit se s ostatními vítězi, prohlédnout si milánské pamětihodnosti a navštívit v rámci speciální prohlídky muzeum významného milánského designéra Achilla Castiglioniho. Vyvrcholením celého programu bylo samotné vyhlášení výsledků spojené s recepcí, které se konalo v prostorách muzea umění a designu Triennale di Milano.
„Co se týká dojmů, tak jsme samozřejmě byli nadšeni, protože se jedná o velmi prestižní soutěž,“sděluje své dojmy oceněný autor Štěpán Dlabaja. „I samotná účast v Miláně pro nás byla úžasnou zkušeností, protože se oba dva večery, které jsme tam strávili, konaly v nádherných historických kulisách. Také jsme se seznámili s několika týmy z dalších zemí (Korea, Turecko, Kanada, Itálie, Německo, Švédsko), včetně dvou dalších českých týmů, což bylo překvapivé, protože oceněných týmů bylo jen 76 a historicky se ve studentské kategorii v předchozích letech umístili jen dva Češi, takže jsme nečekali, že by se letos mohl umístit ještě někdo další z Česka,“ dodal Štěpán Dlabaja.
„Je to další z mnoha významných úspěchů, které jsme v nedávné době zaznamenali,“říká vedoucí ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně Martin Surman. „Po nedávném zisku v pořadí již třetího prestižního světového ocenění Red DotAward, Národní ceny za studentský design ČR a 10 ocenění v soutěži European Product Design Award je to pro náš ateliér a pro Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně další z mnoha skvělých úspěchů v mezinárodním měřítku,“ řekl Martin Surman.
Současně je to i potvrzením vysoké úrovně a smysluplnosti doktorských projektů studentů ateliéru Průmyslový design, kteří za ně již získali celou řadu ocenění. „Oceněná disertace Štěpána Dlabaji má vysokou kvalitu s mezioborovým přesahem a bylo pro mne odborným i lidským potěšením tuto práci vést. Upřímně a z celého srdce mu k jeho úspěchu gratuluji,“ upřesňuje Martin Surman.
Ateliér Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně se dlouhodobě aktivně věnuje prezentaci své práce na světových přehlídkách designu, ve kterých pravidelně získává řadu významných ocenění. Tato ocenění jsou opětovným potvrzením správně nastavené strategie ateliérové výuky, která je založena na úzké spolupráci s výrobními podniky, prostřednictvím které jsou studenti seznamováni nejen s aktuálními požadavky průmyslové sféry, ale i s nejprogresivnějšími technologiemi a materiály, což jim umožňuje nalézat inovativní designérská řešení.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně